Novou techniku se podařilo pořídit díky evropské dotaci. „Pracovní výška je 30 metrů, s tím, že poslední díl sady lze ovládat jako plošinu. Záchranný koš je určen pro tři osoby, respektive 300 kilogramů. Na koš lze upevnit dálkově ovládanou lafetovou proudnici pro zásah vodou i pěnou, koš umožňuje rovněž uchycení záchranných nosítek či slaňovacího zařízení,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Techniku s označením AZ32 Iveco pořídilo Generální ředitelství HZS ČR a hasiči z Karlovarského kraje ji mají na pět let zapůjčenou. I po této době zůstane nadále sloužit hasičům v kraji. Pořizovací cena žebříku činila přes 17 milionů korun. „Nákupem této techniky se podařilo prakticky dokončit celkovou obnovu hlavní zásahové techniky na stanici Sokolov. Hasiči nyní disponují cisternovou automobilovou stříkačkou na první a druhý výjezd, které byly obě pořízeny v roce 2016, velkoobjemovou cisternou z roku 2009, dvěma technickými automobily z let 2013 a 2007, velitelským automobilem z roku 2013 a týlovým kontejnerem z roku 2015. Průměrné stáří hlavní zásahové techniky na této stanici je tak pět let,“ dodal Kasal.

Nový žebřík je ve výjezdu na stanici od konce ledna a dosud pomáhal u sedmnácti událostí. Jednalo se například o rizikové odstranění zlomených stromů, požáry výškových budov nebo otevření uzavřených prostorů ve vyšších patrech obytných domů.