„Základem pro zásah je mít vše na jednom místě, což je velmi důležité. S předchozími prostory, kdy jsme byli roztroušeni na několika místech, se to nedá vůbec srovnávat. Své zázemí tu najdou i naši mladí hasiči, jejichž dětský kroužek vedeme,“ říká velitel Martin Rosocha, který je u této jednotky 22 let, z toho posledních 11 je jejím velitelem.

Jednotka má 16 výjezdových hasičů a jejich zásahy koordinuje Hasičský záchranný sbor (HZS) Karlovarského kraje. Kromě výjezdů mají na starosti požární dohledy u kulturních akcích ve městě a zajišťují také technickou pomoc. "V těchto zasněžených dnech vyrážíme hlavně k popadaným stromům na silnici," říká velitel. Jeho slova potvrdí vzápětí pípající mobilní telefon, který oznamuje, že mají výjezd k padlému stromu, který zatarasil celou vozovku. Pro děti, kterých je v kroužku 20, pořádají tábory, a to dokonce přeshraniční. Jeden rok je tábor v Česku, druhý rok v Německu. na silnici. Loni je zhatil koronavirus.

„Spolupráce s HZS i městem je výborná, vstříc nám vycházejí i firmy u nichž jsme zaměstnaní,“ říká Rosocha. Mezi jejich zásahovou techniku patří mimo jiné cisterny Iveco CAS 20, Tatra CAS 32 nebo nový Ford Tranzit pro svoz osob. Jednotka má jedno výjezdové družstvo a slouží 24 hodin denně. Vyjet musejí do 5 minut a do jejich spádové oblasti patří kromě Kraslic i Bublava a Stříbrná.

„Nejtěžší je vždy vybrat správného kolegu se kterým si budeme rozumět profesně i lidsky. Musí mít hlavně zájem, být šikovný, rozumný a musí být na něj spolehnutí,“ říká Rosocha. V kraslické jednotce slouží chlapi od 25 do 55 let. A mají mezi sebou i jednu ženu. „Máme jednu kolegyni, která s námi normálně při výjezdech zasahuje,“ potvrdil Rosocha.