Hoří čtyřpodlažní objekt léčebny v Dolním Rychnově. Uvnitř je osmdesát pět lidí, z toho deset procent imobilních. Takové hlášení včera dopoledne dostali sokolovští hasiči. Naštěstí šlo jen o cvičení. Během něj personál léčebny a hasiči evakuovali všechny pacienty do jídelny. Jednoho figuranta pak hasiči dostali z léčebny na lehátku pomocí automobilového žebříku.
„Chtěli jsme hlavně vyzkoušet dostupnost naší techniky ke zdravotnickému zařízení v Dolním Rychnově. K léčebně se sice žebřík dostal, přístupové komunikace jsou ale v hrozném stavu,“ zhodnotil cvičení ředitel sokolovských hasičů Ludvík Mulač. Zlepšit je podle něj nutné i to, aby v případě vyhlášení požárního poplachu v léčebně byl přivolaný i autobus, kam by se evakuovaní pacienti mohli schovat.
Požární poplach i s evakuací požadovalo samotné vedení léčebny. V rámci žádosti o získání akreditace pro certifikát kvality a bezpečí zdravotní péče vyžaduje toto prověření Spojená akreditační komise České republiky. „Zprávu od hasičů dostaneme příští týden. Na první pohled ale bylo vše v pořádku,“ uvedla provozovatelka zařízení Magdaléna Scholzová.
Na místě cvičili sokolovští profesionální hasiči se třemi zásahovými auty. V rámci prvního stupně poplachu přijeli ještě dobrovolní hasiči z Březové. „Kdyby se jednalo o skutečný zásah s evakuací, zasahovalo by mnohem více jednotek i techniky,“ doplnil Mulač. Sokolovští hasiči si už dříve prošli celou léčebnu, aby se zde v případě nutnosti orientovali.