Nové zásahové auto si příští rok koupí hasičský sbor v Chodově. Peníze na něj chce získat nejen ze státní dotace, ale i prodejem své starší techniky.
„Záhájili jsme modernizaci našeho vozového parku. Znamená to, že snížíme počet výjezdových vozidel se šesti na tři. Protože budou nová, bude to dostačující počet,“ vysvětluje velitel chodovských hasičů Jiří Kiss. Jednotka má nyní cisternový automobil z roku 2003, dále pak dvě staré cisterny, výškovou techniku a takzvaný technický automobil určený hlavně pro technologickou pomoc. „Letos prodáme jednu cisternu, příští rok pak druhou, automobilový žebřík i technický automobil. Zároveň ale koupíme zcela novou cisternu. Ta svým vybavením nahradí jak žebřík tak technické auto,“ tvrdí velitel.
Modernizaci jednotka zahájila už letos, kdy město koupilo nové osobní auto pro hasiče. Opět jako výměnu za staré. „Tuto modernizaci už schválilo na příští rok zastupitelstvo města Chodova,“ doplnil Kiss.
Osobní velitelské auto stálo 450 tisíc korun. To původní přitom město prodává za 120 tisíc korun. Cena nové zásahové cisterny se pohybuje kolem šesti milionů. Dva miliony přitom Chodov může získat od státu. „Určitě se o tuto dotaci bude žádat. Dostali jsme dvoumilionový příspěvek od státu i v roce 2003, kdy se kupovala nová cisterna,“ říká velitel. Další peníze pak jednotka získá prodejem staré techniky. I když jejich nejstarší cisterna je z roku 1975, i za ni mohou hasiči dostat kolem osmi set tisíc korun.
Na nové zásahové auto se mohou těšit i hasiči v Kynšperku. Ti dostali dva miliony od státu a další jeden milion od Karlovarského kraje.
Vybavenost jednotek měst a obcí je dlouhodobým problémem a naprostá většina zásahové techniky je starší dvaceti let. Na obnovu ale radnice často nemají peníze.