„Je to naprostý výsměch, stejné, jako by nám nedali nic,“ zlobí se starosta Sboru dobrovolných hasičů v Bukovanech František Paulus nad návrhem dotace, kterou má jeho jednotka dostat od Karlovarského kraje – celkem 690 korun. Podle něj je suma nedostačující a neodpovídá potřebám bukovanských hasičů.

Stejný názor má i vedení obce. „Pro letošní rok jsme řádně podali žádost na částku 79 tisíc. Šok ale nastal při zjištění navržené částky 690 korun pro naši jednotku v rozpisu účelových neinvestičních dotací na výdaje hasičů pro letošní rok. Myslel jsem, že je to opožděný aprílový vtip krajského úřadu, ale při telefonickém rozhovoru s jejich pracovnicí jsem byl ubezpečen, že tato informace je pravdivá a výše dotace konečná. Po tomto zjištění jsem došel k závěru, že členy jednotky mohu akorát tak poslat na dovolenou,“ prohlásil místostarosta Bukovan Vojtěch Hanzlík. A co pro hasiče nedostatek peněz znamená? Chybět jim bude vybavení pro zásahy a zařízení v požární zbrojnici. „Měli jsme požadavek na nový bojler. Ten původní z roku 1980 nám odešel, a tak se musíme mýt ve studené vodě. Potřeba je to, hlavně když přijedeme ze zásahu a musíme se osprchovat. Studenou vodou ale špínu nesmyjeme,“ argumentoval Paulus. „Rádi bychom si koupili i zásahový žebřík a rukavice. Navíc nám dochází montérky,“ připomenul velitel hasičského družstva Stanislav Heler.

Místostarosta říká, že jednotka je pro Bukovany nezbytná. „Zabezpečuje ochranu občanů a majetku před přírodními vlivy a také pomáhá při úklidu obce. Tuto činnost hasiči vykonávají ve svém volném čase, proto je mi líto, že organizace, které takto výrazně obcím pomáhají, stát nepodporuje,“ dodal Hanzlík.

Karlovarský kraj zachoval pro letošní rok stejnou výši příspěvků na věcné vybavení sborů dobrovolných hasičů jako loni, tedy 1 milion. „Ze strany státu, který také jednotkám každoročně přispívá, však došlo k razantnímu snížení dotace z loňských 3,7 milionu na 2,6 milionu,“ vysvětlila mluvčí kraje Jana Pavlíková. Současně uvedla, že Bukovany loni dostaly celkem 13 517 korun, a to na odbornou přípravu (7 285 korun) a na věcné vybavení (6 232 korun). Výši příspěvků pro dobrovolné hasiče zatím krajské zastupitelstvo neschválilo. Zasedat bude ve čtvrtek.