„Stále více lidí v Oloví se kvůli hraní automatů dostávalo do dluhové pasti. Tím vzniká sociální lokalita. Vydali jsme se tedy cestou jako okolní města, která provozování heren buď zakázala, nebo omezila," řekl starosta Oloví Lukáš Kričfaluši. Ve městě se automaty provozovaly ve třech podnicích. Vypnout museli provozovatelé ty, které povoluje město, zbylé s povolením od Ministerstva financí by měly už za pár měsíců také skončit.

Provozovatelé dali najevo, že přichází o zisky. Oloví ale bude nekompromisní a neuvažuje o udělování případných výjimek. „Díky zákazu se například přestali shlukovat lidé před hernou přímo naproti radnici. I to byl cíl," uvedl.


Oloví putovalo do rozpočtu z hazardu ročně zhruba 400 tisíc korun. Dvacetimilionový roční rozpočet Oloví to podle Kričfalušiho zvládne. „Šetříme milion korun ročně díky zrušení městské policie. Zrušili jsme také množství dřívějších smluv na různé pronájmy zařízení, která město ani nepoužívá, a zrušili jsme také hlavní pracovní poměr velitele dobrovolných hasičů, se kterým jsme uzavřeli dohodu o pracovní činnosti. Tady jsme ušetřili asi 400 tisíc korun," poukázal.

Města na Sokolovsku přistupují spíše jen k omezení provozních dob a dodržování deklarací. To je případ například města Sokolova nebo Kraslic a Chodova.