Deník na návštěvěZdroj: Deník

„Informace jsme získávali z celé řady zdrojů, použili jsme kroniky, odbornou literaturu, archivní záznamy, archivy jako takové, ale například i vlastní poznámky ze současné doby, kdy na dráze dochází k novým událostem,“ říká jeden z autorů publikace, Robert Koutný z železničního spolku Klub M 131.1.

Další unikáty mohou, po uvolnění vládních opatření, vidět zájemci v Muzeu Kraslické dráhy, které sídlí přímo na vlakovém nádraží na místě bývalé restaurace. Lidé sem chodí obdivovat stovky unikátních exponátů, které Robert Koutný za řadu let nasbíral. Mezi ně patří například stavědlový přístroj z roku 1890, který pochází z vlakové stanice v Klingenthalu. K vidění je tam například i původní kolejnice z roku 1874.

„To je náš nejstarší exponát,“ doplnil Koutný. V muzeu jsou pak další skvosty, jako uniformy, staré jízdenky nebo lampy.

Například první místnost představuje železniční infrastrukturu a zahrnuje části traťových mechanismů, návěstidla nebo sdělovací techniku. Druhá je pak věnována samotné vlakové přepravě, obdivovat a studovat se tam dá například stroj na tisk lepenkových jízdenek či plány stanic a jiné písemnosti. Letos byla expozice rozšířena o sekci, jejímž tématem je autobusová doprava.