Ani v letošním roce se veřejnosti nezpřístupní. Bude ještě minimálně rok trvat, než se opravdu „sokolovské moře" naplní.
„Plány byly původně takové, že se podaří Medard zatopit nejpozději na přelomu roku 2014 a 2015. Zbývá šest sedm metrů. Už nyní ale víme, že se nám záměr nepovede uskutečnit. Počítáme, že ještě letošní a možná příští rok budeme zatápět," informoval za Sokolovskou uhelnou vedoucí technolog Jan Hrazdíra.

Medard se zaplňuje vodou z řeky Ohře. Minulá zima byla pro naplnění příliš suchá, letošní zase přinesla nekvalitní vodu. Zdá se, že příroda sama bojkotuje otevření velkého rekreačního centra. Původní zatápění bylo v plánu na tři roky, okolní vlivy ho zřejmě protáhnou jednou tolik. Následovat budou rekultivace okolí. „Musíme počkat, až se jezero naplní kvalitní vodou. Ač se to zdá zvláštní, máme opravdu smůlu, že v posledních letech řeka Ohře měla velmi nekvalitní vodu. Máme v plánu mít jezero bez sinic, takže se snažíme ohlídat hodnotu vody. Zároveň bude následovat úprava okolí, až potom se rozhodne finální podoba a využití jezera," doplnil Hrazdíra.


Otevření tak velkého rekreačního střediska by pro Sokolovsko znamenalo obrovskou změnu. Vylepšilo by hlavně jeho renomé průmyslově znečištěné oblasti. Plány Sokolovské uhelné a Karlovarského kraje jsou vybudovat turisty vyhledávanou lokalitu. O všem se ale stále rozhoduje. Lidé o jezeře mluví jako o „sokolovském moři". „Mně osobně přijde jako dobrý nápad vybudovat tam velký kemp. Chaty, karavany, restaurace nebo atrakce pro děti. Cokoliv, co by přilákalo turisty. Kam jezdí lidé na výlety? Karlovy Vary? Mariánské Lázně? Líbí se mi myšlenka, že i my bychom měli něco, čím se můžeme pochlubit,"říká obyvatel Sokolova Rudolf Krátký.

Autor: Klára Čurlinová