„Již od loňského podzimu se potýkáme s nájezdy divočáků na naše zahrady. Škody se stále hromadí a ze strany městského úřadu se stále nic neděje," stěžuje si jeden z občanů ze čtvrti Šenvert Štefan Čibik. Jak říká, spolu se sousedy si v průběhu roku obehnali pozemky betonářským pletivem.
Podle nich však s hladem a zimou roste i agresivita a síla této černé zvěře. Síť prostě nadzvednou a roztrhají i pletivo, na kterém je přidělána.

„Po jedné takové návštěvě máte zahradu jako po hluboké orbě, hloubka až 30 centimetrů. Jak se dá bránit vlastní zahrada, když vlastně nemůžete dělat vůbec nic? Radnice z toho má nejspíš srandu a čeká, až se někomu něco stane. Bude se muset někdo nechat potrhat?" ptá se Čibik.

Odstřel černé zvěře v obydlené části, mimo honitbu, není jednoduchý. Je třeba žádat o něj na sokolovské radnici, odboru životního prostředí. Někteří myslivci však tvrdí, že získat ho není vůbec jednoduché. „Povolení na odstřel dají úředníci jen někomu, v tom je ten problém. Regulovat stavy zvěře by se měly už na sousedních pozemcích, odkud do města přichází, je to jednoduché. Tam však povolení také nikdo nedostane," říká jeden z nimrodů, který nechce být jmenován.

Černá zvěř likviduje už i parky v samotném centru Sokolova. Tisícikoruna za odstřel, nabízená krajským úřadem, nezaujala. Sokolov přidal druhou a zájem stále není. „Jedna věc je divočáka střelit a druhá ho poté zlikvidovat podle hygienických a veterinárních norem. Navíc často dojde k tomu, že je zvíře střeleno v jiné honitbě a pak se musíte vypořádat s daným hospodářem. Ve finále tedy nebyla tisícikoruna motivující," myslí si starosta Sokolova Jan Picka.

Střílet přímo ve městech by měl podle odborníků jen extra zkušený myslivec. V centrech měst je velký pohyb osob a případná rizika spojená s odstřelem černé zvěře za případné dotace nestojí.

„Zájemci o dotaci za odstřel černé zvěře na nehonebním pozemku musejí zažádat u nás na odboru životního prostředí o příslušné povolení. Poté je zahájeno správní řízení a následuje případný odlov," potvrdila Eva Třísková z odboru životního prostředí sokolovské radnice.