Stížnost na neplatnost komunálních voleb chtějí podat Věci veřejné v Chodově. Důvodem je skandál, kdy měl někdo voličům nabízet peníze za hlasy. V pátek byl Deník u toho, když na Železném Dvoře čekala skupinka žen nachystaných k odjezdu. Někdo jim prý slíbil sto padesát korun, když půjdou volit. Takové praktiky véčkaři odsuzují a nechtějí se s nimi smířit.

„Ve volbách jsme získali dva mandáty. Pro nás je to úspěch. I přesto jsme se rozhodli, že podáme stížnost na neplatnost voleb. Kupování hlasů totiž podle nás do politiky nepatří,“ konstatoval rázně lídr chodovských véčkařů Ladislav Paštéka.

Město si k případu utvořilo právní názor. Podle něj prý nedošlo k porušení volebního zákona. „S naším názorem se shodl také kontrolní orgán, který v pátek zavítal do Chodova. K porušení zákona by došlo, pokud by ke zmiňovaným praktikám došlo přímo u volební místnosti nebo by tam někdo pořádal otevřenou kampaň,“ vysvětlila Ivana Sarkányová. „Podle mě není důvod k napadení výsledku voleb. Je to ale každého právo, jestli stížnost podá, nebo ne,“ doplnila.

A jak skandál vnímají místní politické strany? Chodovská ODS například žádnou stížnost podávat nehodlá. „Podobné kroky bych nedělal. Samozřejmě to, k čemu během voleb došlo, odsuzujeme. Myslím si, že tyhle způsoby sklouzávají do politického bahna,“ konstatoval lídr ODS Stanislav Pochman.
Podání protestu zvažovala i ČSSD. Nakonec se pro něj ale nerozhodla. „Praktiky, kdy někdo uplácí voliče, se nám nelíbí a razantně je odsuzujeme. Tyto případy se neděly jen u nás v Chodově, a tak doufám, že se do budoucna změní zákon, aby k podobným věcem už nemohlo docházet,“ prohlásil za ČSSD Josef Pojar.

Předvolební kampaň v Chodově byla hodně napjatá. Začátkem října se ve městě objevil billboard s karikaturou, která poukazovala na starostu Josefa Horu (HNHRM). Menší provedení někdo vylepil i přes oficiální kandidátku s fotografiemi představitelů HNHRM. Těsně před volbami pak stejné obrázky zaplnily schránky domácností. K nim autor připojil výzvu – NEvolte číslo 6. To patřilo právě HNHRM. „Posledních čtrnáct dní byl na moji osobu vyvíjen opravdu velký nátlak. Věci, které se tu děly, byly hodně nepříjemné,“ reagoval Hora. Kupčení s hlasy označil za neférové jednání hodné zavržení. „Žádný protest proti volbám podávat nebudeme,“ dodal starosta.

A jaký má na aféru názor Volba pro město? „Já o tom nic nevím, jen co jsem se dočetl v novinách. Vůbec se tím nezabýváme,“ odpověděl lídr Volby pro město Jan Sinkule.