Pro historiky i obyvatele města by to mohl být velmi cenný zdroj informací, protože jde o nejkomplexnější souhrn nejen dějin Chodova, ale dílo mapuje například i přírodní podmínky nebo běžný život lidí. V 90. letech minulého století však beze stopy mizí.

„Informaci o existenci kroniky jsem měl z více zdrojů, od pamětníků, s nimiž jsem v průběhu posledních dvou let hovořil. Vždycky to ale byly jen náznaky,“ přiblížil městský historik Miloš Bělohlávek impulz, který vedl k pátrání po významné kronice města. Po návštěvě bývalého tajemníka městského úřadu se začal pídit víc, oslovil řadu dalších lidí a zjistil mnoho důležitých věcí. „Z více zdrojů jsem zjistil, že na přelomu let 1977 a 1978 vznikl z podnětu pana Václava Bernarda v podniku Chodos Chodov přepis a překlad původní (předválečné) německé kroniky města Chodova. Vím, že existovaly určitě minimálně dvě verze, z nichž jedna byla uložená v podnikovém archivu, druhá pravděpodobně na městském národním výboru,“ uvedl. Poslední zmínky o nich jsou však z 90. let 20. století.

close Původní německá kronika města Chodova, dnes uložená v archivu v Jindřichovicích. info Zdroj: SOkA Sokolov zoom_in Jde o přepis a překlad kroniky, která je uložená v jindřichovickém archivu. Vznikla ve 20. letech minulého století a je to jediná chodovská předválečná obecní kronika. Vznikala v průběhu pěti let a mapuje kompletně celé dějiny města od jeho počátků až do 20. let. Původní kronika je psaná německy, a navíc kurentem (německá obdoba novogotického písma – pozn. autora), což řadě lidé ztěžuje se k ní dostat. „Museli bychom ji nechat znovu přepsat do latinky a teprve pak přeložit, což je hodně náročné. I v těch 70. letech to trvalo několik let. Pokud bychom našli ten původní přepis, umožnilo by to třeba během půl roku vydat kroniku tiskem pro širokou veřejnost,“ vysvětlil historik a připojil popis přepisu díla: „Je to umělecky svázaná kniha v červenohnědém provedení, vázaná v pravé kůži.“

„Rád bych proto požádal širokou veřejnost o pomoc. Pokud máte jakékoliv informace, které by mohly vést k nalezení těchto do češtiny přeložených kronik, dejte mi prosím vědět. Jedná se o naprosto unikátní zdroj informací a pro naše město by měl z historického pohledu nepředstavitelnou hodnotu,“ poznamenal Miloš Bělohlávek. Informace můžete volat na tel. číslo 352 352 244, případně napsat na e-mail belohlavek@mestochodov.cz.