Vysvětlení je jednoduché. Do jedné části zahrady, kterou škola vloni nově otevřela, zasahuje nepříliš vábná stěna výměníku. Proto se učitelé společně dohodli, že by bylo dobré tuto stěnu ozdobit tak, aby se zahradou ladila. A nápad byl na světě. „V loňském roce jsme otevřeli dvě zahrady. Jsou to současně venkovní výukové učebny, kam žáci 1. i 2. stupně chodí odpočívat i vzdělávat se,“ přiblížila Hana Žáková, zástupkyně ředitele školy. „Rozhodli jsme se, že vyzveme nějakého sprejera, nejlépe chodovského, aby na zdi výměníku, která zasahuje do jedné ze zahrad, ukázal svoji práci,“ vysvětlila. Prostor na seberealizaci by měl sprejer dostatečný. Kromě stěny, která zasahuje do zahrady, by škola ráda vyzdobila i tu, co vede k hřišti.

A jaké podmínky „základka“ má? „Tak rozhodně by kresba neměla vyčnívat, měla by se stát součástí zahrady. Budeme tedy chtít dopředu vidět výtvory člověka, který se přihlásí,“ uvedla Hana Žáková. Škola je připravena zafinancovat materiál. A ráda by, kdyby se výzdoby chopil někdo z Chodovských. „Víme, že tu sprejery máme, a šikovné, proto bychom jim rádi dali tuto šanci,“ nabízí zástupkyně. Jak doplnila, pokud by se nenašel nikdo z „domácích“, dají možnost i těm ostatním.

Zahrady škola otevřela vloni na podzim a sprejerskou výzdobu by chtěla zrealizovat v letošním kalendářním roce. „Chceme zahrady zpřístupnit i ostatním školám a školkám a taky pro veřejnost, aby se mohla přijít podívat. Neradi bychom, aby to pak jakýmkoli způsobem zasahovalo do práce sprejera. U zdi určitě bude potřebovat i lešení,“ předpokládá zástupkyně Žáková. Jak dodala, je přesvědčená, že se někdo ozve. „Je to pro něj výtvarné dílo, možnost prezentace a může ho pak oslovit i někdo další,“ myslí si.