A oproti tomu, který nedávno tahali z věže kostela dolů, je k nepoznání. Ve věži byla jen černá zaprášená konstrukce plná ozubených kol, které si nikdo nevšímal. A kvůli svému vzhledu se zřejmě i po více než sto letech neztratila.

"Díky tomu, že na zašlém strojku nebyla poznat mosazná ozubená kola, unikl zřejmě pozornosti nenechavců. Na strojku jsem odhalil několik závad, kvůli kterým se stroj zastavoval. Proto ho v minulosti sundali kostelních hodin. Musely se vyrobit nové čepy. Na cévkovém pastorku byly vyšoupané plošky, což je špatně. Chyběla také půlka kyvadla. Stroj se zřejmě snažil kdosi přede mnou marně rozchodit, ale bez celkového rozebrání a kontroly součástek to prostě nelze," říká Břehovský, kterému v Kraslicích nikdo neřekne jinak než Božan.

Strážníci nechali odtáhnout přes sto aut, která blokují čištění ulic.
Strážníci nechali odtáhnout přes sto aut, která blokují čištění ulic

Dokáže opravit drobné dámské náramkové hodinky a zároveň je schopen rozchodit a seřídit hodinový strojek na kostelní věži.

Ten kraslický je navíc od jednoho z nejznámějších výrobců věžních hodin v Čechách, kterým byl kraslický rodák Josef Kohlert. Cedulky s jeho jménem zdobí strojky stovek hodinových strojů. Mnohé z nich jsou dodnes ukryté za ciferníky na věžích a stále funkční. Řada z nich byla ovšem modernizována a předělána na elektrický nátah. A původní stoleté strojky byly kamsi odloženy, zničeny či odvezeny do šrotu. Je pár muzeí, kde je ještě možné vidět. Nyní k nim přibude i Kohlertovo rodiště Kraslice. I v nich je ve věži římskokatolického kostela odložen původní stroj z této dílny. Spolek přátel Kraslic ho chce vystavit v historické hrázděnce, kterou opravuje a jenž je jedním z nejstarších domů v Kraslicích.

S renovací strojku pomáhají Božanovi přátelé i místní strojírenská firma Kukal Uhlíř, která mu poskytla prostory pro opravu strojku. "Majitel nám vychází vstříc, za což mu patří dík. Dokonce mi zakoupil i hlazenku, což je speciální tenký drát, který jsem potřeboval k opravě. Další z kamarádů Míra Zohn pracuje se dřevem a tak mi vyrobil kyvadlo. To původní bylo zlomené a jen polovina. Někdo ho zřejmě zlomil při stěhování. Nové je ze smrkového dřeva, protože smrk má nejmenší tepelnou roztažnost. Ta je důležitá při následné přesnosti strojku," vysvětluje Božan. Ze smrku se dává kyvadlo například i do klasických pendlovek. Dříve byla ve věžích i kovová, ale musela se pod ně dávat nádobka se rtutí, která pomáhala vyrovnávat teplotní rozdíly.

Ilustrační foto.
Lidé v kraji marně shánějí zubaře, z příhraničí jezdí dokonce až do Německa

Stroj z kraslického kostela se Bohumilovi již podařilo rozchodit, ale není hotovo. "Ten se vrhnu na bití strojku. Čtvrt, půl, třičtvrtě, celá," říká. Pak se prý přidá další kolo či mezikola, která ukáží kolik je celých hodin.

Po renovaci strojku spolu s vystavením historického hodinového stroje připravuje spolek publikaci, která ukáže kraslického rodáka Josefa Kohlerta a jeho stroje v Čechách. Díky aktivitě Spolku přátel Kraslic, vstřícnosti farníků a ochotě Bohumila Břehovského si budou moci lidé ještě letos připomenout možná opomíjenou osobnost zmíněného místního rodáka a jeho dílo. Nádherné a precizně zpracované mechanické stroje si pozornost právem zaslouží. Přestože svých sto let už dávno oslavily, stále fungují a ukazují přesný čas.

Nánosy pylu z jehličnanů mají v týdnu polevit. Alergikům většinou nevadí
Nánosy pylu z jehličnanů mají v týdnu polevit. Alergikům většinou nevadí