O hokejové talenty se bude starat bývalý reprezentant České republiky a v současné době jeden z nejlepších trenérů mládeže v Jižní Kalifornii Tomáš Kapusta, asistovat mu bude bývalý hráč HC Davos a pětinásobný mistr Švýcarska se zkušenostmi z NHL i české extraligy Josef Marha a bývalý gólman N.J. Devils a sportovní komentátor zápasů NHL Chico Resch. O ojedinělém hokejovém kempu více v rozhovoru s jedním z pořadatelů Radkem Sebjánem (na snímku). Radek Sebján.

Kdy a jak vůbec vznikla myšlenka pořádání křesťanských hokejových kempů?
Vše vzniklo už na jaře roku 1977, a to v kanadském Montrealu. Organizace Hockey Ministries International byla založena s cílem podporovat a uspokojit duchovní potřeby hokejového světa. První kemp se uskutečnil v létě roku 1977 s 27 hráči.

Křesťanský hokejový kemp se letos poprvé uskuteční v Sokolově. Kdy to bude?
Letošní kemp se uskuteční na zimním stadionu v Sokolově v termínu od 19.do 24. července. Je to letos pro Sokolov opravdu premiéra, jelikož naše hokejová škola byla vždy spojena s městem Slaný, kde se kempy s krátkými přestávkami konaly již od roku 1998.

Pro koho přesně jsou kempy určené?
Jsou určené pro registrované hokejisty ročníku narození 1999 až 2006. Nicméně mám zde i speciální akci pro mladší ročníky 2007 a mladší, které mohou využít tzv. First Day Camp – 1.den s naší školou. Je to seznámení s naší školou, a to jak tréninkem na ledě, tak i na suchu, ale zároveň možnost setkat se s hráči a trenéry z NHL.

V úvodu jsem zmiňoval, kdo bude instruktorem. Jsou to zvučná jména…
Tomáš Kapusta je bývalý reprezentant ČR a nyní jeden z nejlepších a vážených trenérů mládeže v Jižní Kalifornii. Josef Marha má na kontě mnoho zkušeností z NHL, stal se pětinásobným mistrem Švýcarska, kde hrál za Davos, a lidé ho pamatují i z české extraligy. Chico Resch je bývalý gólman N.J. Devils, a jak již bylo řečeno, komentuje zápasy NHL.

Kde se kempy kromě Sokolova ještě konají?
Kempy probíhají po celém světě – v Severní Americe, Kanadě, Švédsku, Švýcarsku, na Slovensku a od roku 1997 také v ČR. Ročně se do naší hokejové školy v těchto lokalitách zapojí přes 2000 mladých hokejistů.

Jaký je cíl, podstata křesťanských hokejových kempů?
Organizace HMI vznikla proto, aby dávala hokejistům naději skrze křesťanskou víru a evangelium a naplňovala jejich duchovní potřeby. Jejím cílem je nejenom zvyšovat výkonnost mladých hokejistů na ledě, ale i rozvíjet jejich osobnost jako takovou. Mnoho hokejistů se vrací znovu do naší hokejové školy a někteří z nich se stávají našimi instruktory a pomocníky.

Jaký bude kromě fyzické přípravy další program?
Je připraven bohatý program, bude obsahovat jak dovednostní soutěže, tak i různé turnaje a vědomostní hry. Samozřejmě zde bude prostor pro týmovou diskuzi s hráči a i samotní hráči budou vyprávět o své hokejové kariéře a o tom, jak jim víra pomáhala a pomáhá v jejich kariéře a jak ovlivnila jejich život.

Bude moci i veřejnost nahlédnout do dění v hokejovém kempu?
Tréninky bude možno sledovat během dne přímo v ochozech zimního stadionu.

Mohou se ještě hokejisté z regionu do kempu přihlásit?
Samozřejmě. Aktuální dění kolem kempu a všechny důležité kontakty jsou na webu www.hockeyministries.cz.

Trénovat budou osobnosti Marha a Kapusta

Sokolov – Jedním z instruktorů křesťanského hokejového kempu v Sokolově bude hokejista Josef Marha, který s hokejem začínal v Hradci Králové. V šestnácti letech přestoupil do Jihlavy, kde záhy naskočil do A mužstva. Jeho kariéra tam trvala tři roky. Pak ho draftovali do NHL (Quebeck Nordiques ted Colorado Avalanche).

„V devatenácti letech jsem odešel do zámoří, kde jsem strávil šest let. V NHL jsem odehrál 159 utkání. V roce 2001 jsem pak odešel do švýcarského Davosu, kde jsem hrál dvanáct sezón," vzpomíná Marha, který v ročníku 2013 až 2014 ukončil kariéru nejdříve v Pardubicích a později v Hradci Králové. „Nyní se budu věnovat hokejovému kempu. A chtěl bych se vrátit zpět do Švýcarska." Marha je instruktorem hokejového kempu už od roku 1999. „Křesťanský hokejový kemp je jiný v tom, že klukům ukazujeme nejen sportovní stránku hokeje. Každý trenér nebo vedoucí na tomto kempu je křesťan, takže se snažíme klukům ukázat, že není jenom sport, ale i jiné hodnoty," doplnil.

Trenér mládeže Tomáš Kapusta poukazuje na to, že trenéři si rozhodně nechodí na hokejové tábory vydělat, ale sdílet s mladými hráči své profesionální zkušenosti a podělit se s nimi o to, co je vedlo k víře a co to pro ně osobně znamená věřit a jak se víra prolíná v jejich životech. „Důležité je pro mladého hráče, aby věděl, jestli hokej má rád a co chce udělat pro to, aby mohl být co nejlepší. Mladý hráč si ale musí uvědomit, že nemůže postavit svůj život jen na hokeji, ale vědět, že život má hlubší význam. Být dobrým hokejistou znamená přemýšlet, předvídat, analyzovat a neustále se zdokonalovat. Nejen hokejové dovednosti, ale charakter a tvrdá práce na ledě a mimo led umožní mladému hráči dosáhnout svých cílů. Víra přitom pomáhá hráčům jak na ledě, tak mimo něj a umožní každému najít naději a sílu i v těch nejtěžších momentech," uzavřel Kapusta.

Na křesťanský hokejový kemp vzpomíná rád i extraligový hráč Martin Rohan z Rotavy na Sokolovsku, který naskakuje i za Sokolov. „Vzpomínám, že kempu ve Slaném jsme se s bráchou vždy nemohli dočkat. Byli jsme tam celkem třikrát. Nezapomenu na srandu, kterou jsme tam s klukama zažívali, zvlášť pak na poslední noc, která probíhala v kanadském stylu. Všechny tři roky byly perfektní. Zvlášť zábavný program vedoucích v čele s Tomášem Kapustou… Vždy jsme se těšili na příjezd Josefa Marhy a hodně zajímavé byly rozhovory například s bývalým brankářem NHL," říká Rohan. Na hokejisty podle jeho slov čeká velká porce ledu pod vedením vynikajících trenérů a hráčů. „Na kempu nešlo jen o to, abychom si zahráli hokej. Když si to zpětně vybavím, myslím, že nám chtěli, ať už trenéři, vedoucí nebo pan Kapusta, dát takovou školu života. Určitě nešlo jen o hokej a myslím si, že zvláště dnešní generaci mladých hokejistů by to mohlo pomoct."