Výrobu kříže mají na starosti Loketské městské lesy a právě v těchto dnech ho dokončují.

"Jako materiál byl zvolen modřín, jehož dřevo je známé svou odolností proti povětrnostním vlivům. Osvědčil se například ve vysokohorských oblastech. Příkladem mohou být Alpy," konstatoval mluvčí chodovské radnice Martin Polák.

„V průběhu listopadu bychom ho mohli převzít. S instalací pak počítáme zhruba na jaře příštího roku,“ poznamenal městský historik Miloš Bělohlávek.

Ten byl společně s místostarostou Luďkem Soukupem v minulých dnech na informační schůzce přímo u výrobce doladit poslední detaily. „Kříž bude podle všeho velmi hezký, bude to důstojná připomínka okolních zaniklých obcí,“ poznamenal místostarosta.

Příběh se šťastným koncem. Tak bychom mohli mluvit o příběhu historie, lásky, zázraku a velké vytrvalosti a trpělivosti, kterou prokázal Petr Švihovec, nálezce náramku amerického válečného veterána.
Příběh se šťastným koncem, náramek veterána z války je zpět na jeho ruce

Jak upřesnil Bělohávek jde o obce Smolnice (Pechgrün), Stará Chodovská (Stelzengrün) a Nové Chalupy (Neuhäuser).

"Kříž bude stát na kótě 555 výsypky, což je nejvyšší bod, a to přesně nad místem, kde je sto metrů hluboko zasypaná největší z těchto vesnic - Smolnice. Kříž bude z modřínového dřeva, které je nejvhodnější, a na jeho pořízení se finančně podílejí i obyvatelé zaniklých obcí," dodal historik.

"Podobné kříže jsem viděl většinou na kopcích v Evropě. Příkladem je Bosna, Slovensko nebo Ukrajina. V těchto zemích, ale měly spíše náboženský podtext. Vzpomenout takto na zaniklé vesnice je dobrý nápad. Tento symbol zřejmě zaujme lidi daleko více než třeba jen vzpomínková cedule," myslí si Pavel Holan z Kraslic.