Interiér Hornického domu i jeho okolí za zhruba tři sta milionů korun by mohly být opraveny komplet. Záleží na získání dotace. Zda město peníze získá, bude známo zhruba v polovině letošního roku.
„Druhá etapa, to jsou vnitřky, hlavně velký a malé sály, ta je v tuto chvíli projekčně před dokončením. Ale chceme pokračovat dále i s těmi zadními trakty Hornického domu a venkovními úpravami, takže jsme schválili výběr projektanta a navýšení prostředků na zhotovení tohoto projektu, tak abychom byli schopni v jarních měsících žádat o evropské peníze,“ popsal současnou situaci starosta Karel Jakobec.

Sokolovský Hornický dům má za sebou úspěšně první fázi celkové rekonstrukce. Akci za stovky milionů začalo město v roce 2006 kompletní obnovou fasády a výměnou oken. Nevzhledné žulové desky z období socialismu nahradila původní růžová barva objektu.

„Druhá etapa je finančně nejnáročnější, počítá s částkou kolem dvou set padesáti milionů korun,“ doplnil ředitel sokolovského domu kultury Jan Picka.
„Měl by být opraven komplet velký sál. V havarijním stavu jsou lustry a počítáno je i s bezbariérovým přístupem včetně výtahů,“ doplnil Picka.
Pokud město peníze na rekonstrukci získá, dočká se Hornický dům v Sokolově své původní podoby, navržené ve dvacátých letech minulého století architektem Rudolfem Welsem.

Proměny historického objektu vnímají kladně především starší lidé.
„Měla jsem možnost nahlédnout do materiálů, které ukazují, jak Hornický dům dříve vypadal. Jeho oprava je skutečně nutná,“ uvedla například důchodkyně Marcela Horká ze Sokolova.