Oslavy se po koronavirové pauze konečně vrátily k původní podobě. Hlavní program se odehrával hned na třech místech Sokolova, a to na Starém náměstí, na náměstí Budovatelů a v areálu Bohemia.

Akce odstartovala v 11 hodin průvodem členů hornických spolků. Vyšel od klášterního kostela sv. Antonína Paduánského, přes Staré náměstí pokračoval za doprovodu hornické kapely Barbora na náměstí Budovatelů. Průvodu se účastnili zástupci hornických spolků i veřejnost. Mezi nimi nechyběli horníci z Chodova, Plané, také ze Stříbra, Kladna, Příbrami a dalších měst. Přijeli rovněž zástupci partnerského města Schwandorf.

Do průvodu se vydala Jiřina Matásková z Karlových Varů, aby s blízkými zavzpomínala na příbuzného. „Můj dědeček jako horník fáral v mnoha šachtách nejen na západě Čech. Podobných akcí se s rodinou účastníme na jeho památku. Často vzpomínáme, jak vyprávěl o těžké dřině v dolech, kterou my si ani nedokážeme představit. Nikdy si ale nestěžoval, vzpomínal na tyto chvíle vlastně s úsměvem. Jsem ráda, že se podobné akce dějí. Horníci sloužili lidem, je potřeba jejich práci neustále připomínat,“ sdělila.

V průběhu odpoledne a večera pak na hlavním pódiu následovaly koncerty kapel Lucie Revival, Turbo, Děda Mládek Ilegal Band. Hlavní hvězdou večera byla hudební skupina MIG 21 s Jiřím Macháčkem. V areálu Bohemia a na Starém náměstí probíhaly doprovodné rockové a folkové hudební události. K vidění byly i ukázky policejní a hasičské techniky. Slavnost zakončil ohňostroj.

Chybět letos na akci nemohlo ani tradiční pivo Horňák z pivovaru Permon. Tento zlatavý mok se na oslavách čepuje od roku 2015.