„Štola jej nyní hotová tak z jedné poloviny, je třeba postavit ještě jednu opěrnou zeď a štolu vyčistit. Potom bychom ji rádi představili," přiblížil plány chodovského spolku jeho předseda Jiří Milt.

Kvůli dodržení báňských předpisů se lidé přímo dovnitř nepodívají, nicméně i pohled zvenčí a okolí štoly stojí podle předsedy za ukázku.
„Práce mohou být dokončeny v létě, nebo na podzim, záleží na tom, jak to půjde, a také na financích," poznamenal Jiří Milt s tím, že spolek by si dovedl představit vznik jakéhosi naučného či výletního okruhu, který by zahrnoval vyhlídku Chodaublick, Bílou paní a třeba cestu do blízkého Chodova.

Na obnově štoly, jejíž název se váže ke staré pověsti o bílé paní, strávili lidé ze Sollesu dlouhou řadu hodin. Například v loňském roce upravili vstup do štoly a následně jej zabezpečili silnou kovanou mříží. Ta brání vstupu nepovolaným osobám a vandalům.
Ke štole neexistuje žádná oficiální dokumentace, takže o jejím původu lze pouze spekulovat. „Myslíme si, že se pravděpodobně jedná o průzkumnou štolu. V okolí se těžil křemen do sklářských hutí," poznamenal Milt.

Letošní rok má pro spolek zvláštní význam. V červnu to totiž bude pět let od jeho vzniku. „Ze začátku nás bylo jedenáct, dnes máme sedmadvacet členů," spočítal předseda.
K jubileu chce Solles vydat pamětní minci a připravit malé oslavy. Jejich scénář se ale teprve rodí, nicméně součástí oslav podle všeho bude také prezentace opravené štoly.
Solles se mimo jiné stará o dominantu města, kostel svatého Vavřince, v němž pravidelně pořádá brigády a pomáhá při Noci kostelů. Zároveň udržuje zmíněnou vyhlídku Chodaublick.

„V závěru loňského roku jsme se zapojili také do programu městského adventu a v obdobném duchu chceme pokračovat i v dalších letech," řekl Jiří Milt s tím, že Solles se v červnu vydá do středočeské Příbrami na další ročník setkání hornických měst a obcí. „Tentokrát to bude evropské setkání," upřesnil předseda spolku.
Hornický spolek byl pojmenován na počest Antonína Sollese. Ten byl prvním obyvatelem Chodova, kterému bylo v roce 1799 zapsáno v chodovské matrice povolání horník a důlní. (tin)