Hornický vláček dolu Vilém v Krásně prý bude jezdit za každého počasí. V současné době totiž probíhá rekonstrukce kolejiště a provozovatelé slibují jízdy i po dešti. Doposud to nebylo možné, jízda by mohla být pro návštěvníky nebezpečná. Sezóna jízd je od května do září, kvůli dešti musely být mnohdy zrušené.

„Velkou a řekl bych příjemnou novinkou bude to, že pokud přijedou návštěvníci i po dešti a koleje budou mokré, nebudeme muset provoz zastavit. Jízda vláčkem je velmi oblíbená, když přišla rodina s dětmi a my jim museli oznámit, že jízda nebude kvůli nepříznivému počasí, tak byli smutní. Teď už by se to stát nemělo. Velkou pomocí při rekonstrukci kolejiště nám byl i dar v podobě štěrku od místního kamenolomu a za to moc děkujeme," informoval za důl Vilém Michael Rund.

Cínový důl Vilém stoupá jak v návštěvnosti, tak v oblíbenosti i kvůli vláčku. Lidé vyhledávají dokonce i obnovený důl Jeroným, obě muzea prochází postupnou modernizací a pro návštěvníky se stávají atraktivnějšími. „Musím říct, že výborně začala fungovat spolupráce mezi dolem Jeroným a Vilém. Když někdo navštíví jedno z míst, rád se pak podívá do druhého. Je skvělé vidět ten pokrok," doplnil Rund. Obě místa jsou historicky zajímavým lákadlem.

Například v areálu dolu Vilém v Krásně je zachovaná budova úpravny, objekt dílen, těžní věž a těžní budova, strojovna, vrátnice a stavba jedné z nejstarších trafostanic na našem území. Neméně zajímavý je i cínový důl Jeroným u zaniklé obce Čistá. Jeho počátky eviduje báňský úřad dokonce už v roce 1548. Podle odhadů poskytl důl za celou historii asi 500 – 700 tun cínu. Nebyl proto nikdy tak bohatý a věhlasný jako jiná díla v okolí, ale zato se zachoval v původní podobě.

V centrální části dolu se nacházejí impozantní komory ze 16. století. V řadě prostor jsou stěny a stropy zbarveny černě od sazí, které se usadily při sázení ohně. Stěny jsou zbrázděny rýhami po želízkách a špičácích tehdejších havířů. Návštěvníci se tak podle vedení sokolovského muzea určitě mají na co těšit.

Autor: Klára Čurlinová