„Pokud se totiž přepočítá celkový přírůstek dětí na počet obyvatel, má Přebuz největší vzestup ze všech měst v naší zemi. Vloni se zde narodilo šest nových občánků, a v nejmenším městě republiky to bylo hned znát v nárůstu populace. U horského městečka se 77 obyvateli, to bylo téměř osm procent. S trochou nadsázky se tu říká, že v okolí Přebuzi vládne osm měsíců zima a čtyři měsíce chladno. Není to ale pravda. A i když na nedaleké Rolavě padají v zimě teplotní rekordy, může se každý přijet přesvědčit, jak je v nejmenším městě naší republiky krásně," říká starosta Martin Bruoth.

V Přebuzi ale mají i další nej. Město s nejmenším počtem obyvatel v Česku leží na náhorní plošině západních Krušných hor u pramenů řeky Rolavy. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1542. Z té doby pocházejí nejstarší památky na území Přebuzi. Jde například o 6 kilometrů dlouhý vodní náhon Erbgraben či dvanáct kilometrů dlouhý rudenský příkop a rýžoviště cínové rudy.

Před druhou světovou válkou ve městě žilo téměř tři tisíce obyvatel, většinou německé národnosti. Dolování u Přebuzi bylo obnoveno roku 1933 a vyvrcholilo za německé okupace. Po válce byla těžba ukončena, došlo k násilnému odsunu většiny původních obyvatel a jen díky průzkumu na uran a cín byla existence zachována.

Hrad Hartenberg odkrývá dodnes skrytá tajemství svých počátků
Hrad Hartenberg odkrývá dodnes skrytá tajemství svých počátků

Dominantou města je kostel sv. Bartoloměje. Dům s číslem popisným 46 je zase jeden z nejstarších objektů v západní části Krušnohoří.

Další unikát má už desítky let své místo v archivu, kde je stálá teplota. Místní na něj nedají dopustit a rozhodně by ho neměnili. Řeč je o volební urně, která je patrně nejstarší v republice. Hlasovací lístky lidé vhazují do dřevěné urny, která pochází z první republiky. „Do archivu ji nedáváme náhodou. Je tam totiž stálá teplota, a tak urna nepotřebuje další péči. Před volbami ji pouze naleštíme,“ řekl starosta Martin Bruoth. Urnu podle pamětníků vyrobil místní truhlář.

„Rozhodně bychom ji za jinou neměnili,“ shodli se při volbách místní. Podle starosty není Přebuz jen o cínovém dolu Sauersack.

„Je zde k vidění i další bývalý důl Otto, který není tak zprofanovaný, a nedotčená chráněná příroda. V zimě zase perfektně upravené běžecké trasy, které vedou směrem na Jelení a do Německa,“ dodává starosta.