Kdo se v těchto dnech vydá s košíkem na houby, měl by si předem zjistit, kde rostou. Může se totiž stát, že člověk vyrazí do lesa, ve kterém nenajde ani prašivku. Takovou zkušeností by se ale neměl nechat odradit a zkusit jiné místo. Nejlepší je zeptat se přímo zkušených houbařů.
„Asi před týdnem jsem byla s manželem na houbách v lese nedaleko Čiré a poblíž Mlýnské, ale byla to slabota. Před pár dny jsme to zkusili nad Tisovou a na Zelené hoře u Kraslic. Ani tady nás však nečekal žádný zázrak. Našli jsme pouze pár masáků a lišek. Navíc jsme pořádně zmokli," svěřila se Denisa z Kraslic. Jak je důležitý výběr správného místa, ví i houbař Michal. „Nedávno jsem se vypravil do Dolní Rotavy. V lese jsem byl více jak hodinu, bohužel nerostlo tu téměř nic. Po pár dnech jsem si vyhlédl protilehlý kopec, který vypadal, že by mohl být úrodnější. A měl jsem pravdu. Hub bylo tolik, že jsem je ani nemohl všechny odnést. Našel jsem klouzky, poddubáčky, modráky, masáky, ale i pravé hříbky. Přesně to, co jsem si přál," radoval se Michal.

V těch správných místech sbíral také malý Tomášek Hudák se svým strýcem a tetou. Společně zamířili do okolí Horního Slavkova. A s prázdnou domů určitě nešli. Dohromady nasbírali přibližně 12 kilogramů hub. „Z houbiček byly řízky, smaženice a hodně se jich suší," pověděl Tomášek.
Člověk by se tedy skutečně neměl obávat, že by při procházce lesem nenašel vůbec nic. Mykologové se shodují, že letním houbám vyhovuje teplo a bouřky. „My optimální podmínky pro růst hub nepoznáme, můžeme jen odhadovat na základě zkušeností. Hřiby si tyto podmínky poznají samy, a až tyto nastanou, pak začínají růst plošně všude. Dělat však jakékoli prognózy se tady nedá," uvedl Jaroslav Landa z České mykologické společnosti. Hlavní houbařská sezona však začíná až v září.