"Na západě Čech dlouho nepršelo. Vyjma pondělí, kdy spadlo pár kapek. Oproti třeba Moravě je na tom západ Čech bídně. V tomto období roste v našem regionu řada hub, nejvíce asi hřib hnědý, kterého mnozí nazývají podubákem. Musejí se však sbírat poměrné mladé houby. Pokud je totiž na místě pár dnů, hrozí, že bude červivý. V lese lze najít i poměrně dost růžovek, tedy muchomůrek růžových. Je však riziko záměny s muchomůrkou tygrovanou, která je jedovatá, a už vím o několika případech kdy způsobily lidem otravu. Každému, kdo si není jistý, radím radši ji nechat v lese. Je to takový nebezpečný dvojník růžovky," říká Janda. Zároveň vysvětluje, jak tyto dvě muchomůrky poznat.

"Prsten u růžovky je vroubkovaný, u muchomůrky tygrovité je hladký. Po otlaku, naříznutí nebo stažení kůže klobouku maso růžovky nabíhá do růžova, u muchomůrky tygrovité zůstává bílé," konstatuje mykolog. Také takzvaná pochva u růžovky chybí, naopak muchomůrka tygrovaná má výraznou pochvu, která se lidově nazývá kalich smrti.

Dobové pohlednice Sokolova a okolí odhalují krásu dávných časů
Dobové pohlednice Sokolova a okolí odhalují krásu dávných časů, podívejte se

"Na západě roste v těchto dnech i hřib smrkový. Ten ale najdeme pouze na vlhčích místech například kolem potoků či mokřadů. Roste i řada holubinek. Poměrně dost rostou i lišky. Lidé mají svá místa, kde je najdou," říká Janda, který podle svých slov potkává každý den řadu houbařů, kteří jsou úspěšní.

I bez absence deště jsou noci relativně chladné. Ráno je rosa a voda se tak v lese drží. "Někdo tahá plné koše, jiný má hub poskrovnu. Ale nikdo asi nejde s prázdnou," říká jeden z houbařů Pavel Holan z Kraslic. Český hydrometeorologický ústav průběžně aktualizuje mapu pravděpodobného růstu hub. Mnozí houbaři se jí ale řídí jen okrajově. Jako velmi vysokou pravděpodobnost naplněného košíku vidí houbaři v těchto dnech výše položené oblasti.