Současně potvrdil meteorolog ze Šindelové Rudolf Kovařík, že dokvetlo krušnohorské modré zlato, tedy borůvky, a my bychom se letos mohli dočkat bohaté úrody. První houby se na Šindelové a v okolí objevily už koncem května. „Úplně první hřib kovář našel pan hajný 25. května,“ potvrdil Rudolf Kovařík.

Toho, že kvůli suchu by bylo letos hub málo, se nebojí. Alespoň teď v červnu ne. „Během víkendu se situace obrátila. Žádný červen za 42 let mého pozorování nebyl suchý, což dokládá i řada pranostik pro tento měsíc. Rostou veškeré hřibovité, sem tam i masáky. Co jsem slyšel od lidí, mezi Kraslicemi a Nejdkem je možnost houby najít,“ poznamenal. A nejen tam. „Vyrazili jsme v úterý na naše oblíbené místo na Kamenici. Jen tak na procházku, ale domů jsme si přinesli první letošní dary lesa, kováře,“ dokládá jeho slova Olga Mašková ze Sokolova.

Druhou dobrou zprávou je, že se možná můžeme letos těšit na dobrou úrodu borůvek. Podle slov meteorologa jich právě odkvétá v Krušných horách hodně. „Borůvka je neskutečně choulostivá rostlinka. Kyselé deště, chemický průmysl, síra, to vše způsobilo, že mezi lety 1979 až 1991 odsud naprosto zmizela,“ uvedl. Teď se však situace zlepšila a vypadá to, že jí neublížily ani letošní mrazíky, kdy teploty pod nulou se ráno objevily na Kraslicku i začátkem týdne. Borůvka prý potřebuje vláhu, sluníčko, vítr, svěží vzduch a to má. „Jsou teď v dokonalé kondici,“ dodal Kovařík.