Z nových didaktických učebních pomůcek – takzvaných chytrých hraček, se radují klienti Denního centra Mateřídouška v Chodově. Vyrobili je pro ně odsouzení z Věznice Horní Slavkov. A to v kurzu práce v truhlářské dílně. Materiál a vybavení věznice získala od Sdružení pro Probaci a mediaci v justici v rámci projektu Život po vězení. Díky tomu mohli odsouzení vyrobit dárky, které nejen pobaví, ale i naučí.

Včera si dřevěné hračky klienti poprvé vyzkoušeli a z prvních reakcí bylo vidět, je nápad oceňují. „Mně se nejvíce líbí dřevěný sýr, do kterého se zastrkávají šňůrky. Je to zábava,“ řekl klient denního centra Milan Mika.

Na pomůckách pracovalo šest odsouzených po dobu pěti měsíců. „Při výrobě se drželi vzorů z odborné literatury. Hlavním cílem bylo, aby stavebnice měly smysluplné využití. A to se podle mého názoru podařilo,“ uvedla mluvčí věznice Pavlína Lorenzová.

Poprvé se nápravné zařízení Mateřídoušce ozvalo na konci minulého roku před Vánocemi. „Vězni mezi sebou udělali sbírku a poslali nám peníze. Bylo to téměř deset tisíc korun. Za to jsme nakoupili vybavení a výchovné pomůcky pro naše klienty,“ zavzpomínala ředitelka Mateřídoušky Věra Bráborcová. Ta je za novou spolupráci ráda.
„Vidím to jako velice společensky důležité, když si vězni vzpomenou na lidi s postižením. Může jít o jistou cestu nápravy,“ doplnila Bráborcová.