Památkáři, archeologové, ale třeba i studenti vysokých škol zavítají příští týden na hrad Hartenberg v Hřebenech. V rámci takzvané Letní dílny se zde budou pět dní věnovat operativnímu průzkumu a dokumentaci kamenických článků a s nimi souvisejících nálezů. Pro historiky, badatele i ochránce památek je Hartenberg velmi přitažlivý, jelikož tu pokračují záchranné práce, jež přinášejí stále nové objevy. I tentokrát zde budou archeologové paralelně provádět průzkum, který má prohloubit poznání o stavebním vývoji této významné památky.

Během Letní dílny si účastníci budou moci rozšířit znalosti různých metod dokumentace na teoretické i praktické úrovni, s možností vyzkoušení velké řady pomůcek a nástrojů. „Velký důraz bude kladen na prohlubování znalostí při fotodokumentaci za různých podmínek, jednosnímkové fotogrammetrii a na zaměřování staveb jako takové," uvádí jeden z pořadatelů Letní dílny Jakub Chaloupka.

Hrad Hartenberg pochází patrně z první poloviny 14. století. Za dobu své existence prošel bohatým stavebním vývojem, který měl být ukončen v polovině 80. let 20. století, kdy byl postižen úmyslně založeným zničujícím požárem, po němž se proměnil v ruinu. Dnes je v soukromém vlastnictví. Kdo hrad opakovaně navštěvuje, jistě si všimne pozvolné obnovy areálu, jednotlivých staveb i okolí.