Odstavená tam byla 17. října, jak se přesvědčil na místě redaktor Deníku, osobní vozidla, dodávky i kamiony. Jeden z Čechů čekal na své doklady. "Chtěli vidět moje doklady a papíry od auta. Musel jsem jim ukázat co vezu a ptali se také na účel mé cesty," podotýká český řidič. V klidu pokuřuje a čeká, až mu jeho osobní doklady prolustrují Němci v policejních databázích. Další z řidiček je cizinka a u celníků právě podstupuje test na drogy formou stěrů z rukou. I ona je v klidu a kontrola ji žádný problém nedělá.

Německo tak začalo takzvaně utahovat šrouby na hranicích s Českem. Poté, co kvůli pašerákům lidí nedávno zintenzivnilo kontroly podél hranic, nyní obnovilo stacionární kontroly. Platí na deset dní počínaje pondělkem. O záměru spolkového ministerstva vnitra informovala v pondělí agentura DPA a deník Welt.

Hranice mezi Kraslicemi a Klingenthalem.
Halt! Německo obnovuje stálé kontroly na hranicích s Českem

Jak uvedlo ministerstvo kontroly mohou být prodlouženy až o dva měsíce. Podobně už policisté hlídají na vybraných místech na německo-rakouské hranici. Německo teď hodlá o zavedení kontrol na hranicích s Polskem, Českou republikou a Švýcarskem informovat Evropskou komisi. Podle německých médií donutily spolkovou ministryni vnitra Nancy Faeserovou k tomuto kroku obavy z průniku teroristů a izraelský konflikt.

Ministryně přitom ještě nedávno tuto variantu odmítala a tvrdila, že postačí zesílené hlídky, které auta zastavují při podezření z pašování lidí. Požadavky ministrů vnitra ze Saska a Braniborska na stacionární kontroly tak vyslyšela až nyní. V posledních měsících několikrát argumentovala, že se domnívá, že rozšíření pevných kontrol by bylo neúčinné. Protože přesto pravidelně prodlužovala kontroly na hranicích s Rakouskem, Unie a AfD ji z tohoto rozporu opakovaně obvinily.

Zdroj: Cichocki Roman

Policejní šéf Heiko Teggatz řekl deníku Welt, že chystané opatření je správné. „Z Blízkého východu se pravděpodobně valí další vlna uprchlíků směrem k Evropě a Německu a nemůžeme vyloučit, že mezi uprchlíky mohou být také teroristé z Hamásu nebo Hizballáhu,“ podotkl. Od začátku ledna do konce září požádalo v Německu poprvé o azyl 233 744 lidí, což je zhruba o 73 procent více než ve stejném období loňského roku.