Jeho členové se před deseti lety rozhodli, že historickou památku z roku 1737 zachrání před demolicí. Památkově chráněná hrázděnka městského typu dostává původní obrysy.

„Kulturní památce hrozilo zřícení. Tehdy jsme ji v exekuci a dražbě koupili za 150 tisíc korun. Dnes patří spolku, který má 21 členů, a snažíme se uvést objekt do původního stavu. Pokud to jde, tak za pomoci původního materiálu i technik,“ říká Otakar Mika.

Zmiňuje například fakt, že výplně vnitřních stěn mezi dřevěnými trámy jsou z materiálu, který používali naši předkové. Omítka je jílová v kombinaci se slámou.

Hodně pomáhají i místní truhlářství či tesařství. Spolek shání peníze z města, kraje, Ministerstva kultury, ale najdou se i jednotlivci, kteří přispějí. To může každý na transparentní účet 123-2159210287/0100. Spolek odhaduje, že do dnešního dne bylo prostavěno zhruba 1,8 milionu korun. V projektové dokumentaci jsou celkové náklady vyčísleny na šest milionů korun.

Objemný odpad nepatří vedle kontejnerů.
Taxiodpad přijede k lidem až domů

Nová je střecha, okna, stěny, podlahy, židle, přibyla kamna z Vídně z roku 1900 a další.

„Nyní opravujeme zhruba dvě třetiny hrázděnky, tak aby se v ní dalo fungovat. Poté přijde na řadu poslední část,“ říká Mika.

Spolek v ní plánuje mít své zázemí. „Chceme v hrázděnce udělat i jakési muzeum kraslické krajky a už teď mohu prozradit, že se nám podařilo sehnat opravdové unikáty,“ říká další z členů Josef Konrád. Mohla by podle nich sloužit i pro různé výstavy či podobné aktivity. „Dnes tady není podobné místo pod střechou, kam by mohli turisté zajít a něco zajímavého se o Kraslicích dozvědět,“ dodává Mika.

Cílem spolku je krok za krokem historický objekt opravovat bez toho, aby se zadlužil. A v roce 2021 chce dosáhnout, aby se stavba mohla částečně užívat.