Rozporuplné reakce opětovně vyvolává stav městského hřbitova v Lokti. Obyvatelé jsou již několik let rozděleni na dva neslučitelné tábory – zastánce a kritiky pietního místa. Obě strany však stále doufají v kompletní a zejména uspokojivé řešení.

„Byl jsem sjednat pronájem hrobového místa na pohřebišti Loket. Když mi byla sdělena částka, kterou Městský úřad v Lokti žádá, vyrazilo mi to dech! Hlavní mé rozhořčení spočívá v tom, že požadujete velké peníze za velice omezené služby. Domnívám se, že máte možná krásné představy, ale teprve až je vyplníte, můžete požadovat sazby, které jste navrhli,“ říká Horst Zeidler. Ten je rodilým Loketským a v současnosti bydlí v Sokolově.
„My, co tam máme pochované své blízké, přece nebudeme platit za to, že radnice hřbitov mnoho let vynechala ze svého rozpočtu! Zkrátka můj názor je, že až uvedete hřbitov do náležitého stavu, tak můžete požadovat strop nájemní ceny,“ míní Zeidler.

Vedení radnice není výtkami lidí vůbec nadšeno. Hřbitov totiž sklízí vlny kritiky již několik let. „Plánujeme rekonstrukci celého prostoru, zejména zeleně. U každé brány dnes stojí 120litrová popelnice, kterou pravidelně, a většinou poloprázdnou, vyvážíme. V rámci jiné připravované investice města by mělo dojít k instalaci kamerového systému proti vandalismu a zlodějům,“ vysvětluje starosta Lokte Jaroslav Hlavsa.
„Nový správce hřbitova funguje tři a půl měsíce a já věřím, že bude fungovat dobře,“ pokračuje Hlavsa s tím, že poplatky od nájemců městu pokryjí přibližně třetinu nákladů na údržbu a opravy hřbitova. Radnice již také nechala kompletně zrevidovat hřbitovní záznamy, opravit průčelí včetně padajících bran a vybudovat i provizorní chodník.

Mezi lidmi se ale najdou i tací, již loketský hřbitov hodnotí jako vyhovující. „Podle mě je hřbitov už tak 10 let pořád stejný. Ale myslím si, že má rovněž i své kouzlo, jak je celý schovaný pod těmi velkými stromy. Mně osobně se hřbitov takový, jaký je, líbí, i když je občas méně udržovaný než některé jiné hřbitovy, a chápu rozhořčenost některých lidí, ale i zároveň to, že na opravu hřbitova nebyly peníze,“ myslí si Matěj Rob z Nadlesí. Kladné názory potvrzuje i sám starosta. „Zaregistroval jsem i uznalá slova, ale je zřejmé, že bude trvat delší dobu, než bude náš hřbitov srovnatelný s jinými. Není to otázka jednorázové investice, ale stabilní a dlouhodobé údržby,“ dodává Hlavsa.

K. Šujan