Ještě před pár dny byla slyšet kritika návštěvníků městského hřbitova v Lokti. Nelíbil se jim totiž stav pietního místa. Nedůstojný byl podle nich už samotný vstup na hřbitov, konkrétně brány, ze kterých dokonce odpadávaly kusy omítky.

„Nejvíce se stydím, když poslouchám výtky občanů z Německa, kteří sem do Lokte jezdí,“ reagovala na diskusním fóru Lokte Magdalena Vostrá.
„V zájmu zachování autentičnosti brány by bylo zapotřebí začít s opravou co nejdřív, neboť hrozí akutní nebezpečí zničení detailů omítek a nakonec celkový stav se může změnit v havarijní, takže bude nutné bránu nahradit novou konstrukcí. Celkově je výtvarně i technicky devastovaná, a pokud se neopraví, mnoho let života před sebou mít nebude,“ upozorňoval před dvěma týdny plzeňský architekt Jan Soukup.

Starosta Jaroslav Hlavsa nakonec právě na internetových stránkách města přislíbil, že se vše začne v co nekratším termínu řešit. „Zahájení prací lze předpokládat během dvou až tří týdnů,“ sliboval začátkem května. A svůj závazek dodržel.

Město vyhlásilo výběrové řízení na dodavatele opravy obou bran hřbitova a z něj vyšla vítězně s nejvýhodnější nabídkou firma Služby MaSS Loket. Právě ta jednu ze vstupních bran v současné době opravuje. V souvislosti s renovací pietního místa byly odstartovány také projekční práce na výstavbě chodníku spojujícího Nádražní ulici, hřbitov a Finské domky.

„Celkově asi mohu konstatovat, že hřbitov chátrá mnoho desetiletí a že komplexní řešení bude časově i finančně ještě dosti nákladné,“ dodal Hlavsa.
„To, v jakém stavu je hřbitov, vadí určitě většině z nás. Proto se touto skutečností zabývala na svých jednáních rada města. Nelze však očekávat, že se opraví vše ihned,“ vysvětlila členka Rady města Loket Gerta Míková.
„Jsme rádi, že se už alespoň nebudeme muset bát, že nám ze vstupní brány spadne na hlavu kámen,“ komentují situaci místní obyvatelé.