Pravidelná výměna písku nebo aspoň propařování. To jsou například pravidla pro údržbu pískoviště na hřišti. Obojí je natolik nákladné a pracné, že města klasická pískoviště ruší.
Pískoviště jako kdysi zcela běžná součást hřišť opravdu mizí. Spíše si je pořizují soukromníci, kteří dokážou doma na vlastním pozemku zaručit čistotu písku. V Karlových Varech však hřišť přibývá. „Na území města máme 38 hřišť, stará se o ně Správa lázeňských parků. Všechna hřiště přitom vyhovují platným normám. V letošním roce přibudou další hřiště v Drahovicích, Bohaticích, Tuhnicích a v Doubí,“ říká mluvčí karlovarského magistrátu Jakub Kaválek.
Nejčastěji si nechávají města vyrábět normované, bezpečné hrací prvky od soukromých firem. Běžné hřiště včetně přístřešku na pískoviště stojí kolem jednoho milionu korun.
„Děti mají rády nápadité atrakce, zejména tobogány. Nejlepší na jejich výrobu je dřevo, které navíc vyhovuje z bezpečnostního hlediska. Musí jít však o takový druh dřeva, u nějž nehrozí poranění třískou. Nejlepší je lípa,“ říká Simona Laštovková, zástupkyně firmy specializované na výrobu hracích prvků na hřištích.
Podle slov maminek dětem na dobře vybavených hřištích pískoviště ani nechybí. „Děti se tak alespoň nemohou zranit například jehlou od narkomanů. Před několika lety jich bylo na pískovištích hodně,“ říká jedna z nich.