Dětskému domovu v Horním Slavkově hrozí kvůli nevyhovujícím hygienickým podmínkám uzavření. Vypršela mu již výjimka z roku 2003 od krajské hygienické stanice, během níž se měly veškeré závady odstranit. Nestalo se tak. Na modernizaci by kraj, který je zřizovatelem domova, potřeboval pětadvacet milionů. A ty naráz nemá.

Lidé už ve městě podepisují petici proti uzavření. Pod petičními archy je už kolem tisícovky podpisů. „Nechceme dopustit uzavření dětského domova. Děti v domově žijí deset i patnáct let. Mají tu kamarády a své zázemí. Nedovedu si představit, že je někdo odsud přemístí do jiného dětského domova v kraji,“ řekla starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová. Byla to právě radnice, která petici iniciovala. Pokud by byl dětský domov uzavřen, dotklo by se to šestačtyřiceti dětí od tří do osmnácti let.

Hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný včera řekl, že o uzavření rozhodnuto není. Čeká na to, zda hygienici výjimku prodlouží. „Hledáme řešení. Pětadvacet milionů korun ale nemáme,“ řekl. Naznačil, že za vzniklou situaci může i samotné vedení ústavu. „S opravami se mohlo začít v době, kdy kraj peníze měl. Nyní je situace složitější,“ doplnil. Vyjádření ředitele Ivo Mandelíka se včera nepodařilo sehnat. Kritiku ale odmítla samotná starostka. „Investice byla již naplánovaná. Kraj se musí starat o své objekty,“ kontrovala. Zda hygienici výjimku prodlouží, by mohlo být jasné příští týden. Avizovali již, že pokud se s nutnými opravami nezačne, bude lepší dětský domov uzavřít.