Bojovat proti vandalismu, dohlížet na zdárný průběh kulturních akcí nebo se cítit ve městě ještě o něco bezpečněji. Právě tyto cíle si vytyčili starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová a její kolega z Lokte Jaroslav Hlavsa. Ti chtějí jediné – zřídit městskou policii.

„Ano, s paní kolegyní jsme o zřízení městské policie jednali. Dále je ve hře i levnější alternativa, a to ´zapůjčení´ městského strážníka ze Sokolova na jeden či dva dny v týdnu, případně na víkend,“ vysvětluje starosta Lokte. Strážník by dle jeho slov mohl ve spolupráci se státní policií řešit věci, které nejsou prvořadým problémem Policie ČR.

Impulzů, které oba starosty vedly k zmíněnému nápadu, bylo prý totiž hned několik. „V minulém roce jsme zřídili kamerový systém v dolní části města, kde jsme měli neustálé stížnosti. Myslím si, že by nám i v této lokalitě městská policie hodně pomohla,“ uvádí Vildumetzová. „Namátkou se zmíním o sprejerech, vandalech, narušitelích nočního klidu či pořádku na veřejných prostranstvích, včetně neodpovědných kuřáků a pejskařů. V postihování přestupků jsme totiž dosti bezzubí, což mne nenechává v klidu,“ podotýká k tématu Hlavsa s tím, že vybírané pokuty by pomohly i městské kase. „A strážník by si na sebe navíc do jisté míry mohl i vydělat. Především bychom si ale ušetřili náklady spojené s odstraňováním škod a navíc by to snad mohlo mít i výchovný efekt,“ upřesňuje loketský starosta.

„Zřízení městské policie je neskutečně finančně nákladné. Co se týče školení, zabezpečení zbraní, mezd, a kdybychom byli právě pod Městskou policií Sokolov, s Loktem bychom to finančně utáhli,“ upřesňuje starostka.

Zkušenosti s vlastní policií mají například obyvatelé nedalekého Chodova. „Prakticky si neumím představit naše město bez její činnosti. Ve spolupráci s ostatními složkami záchranného systému zvyšuje nejen bezpečnost města, ale zároveň nám dává ´naši vlastní´ policii, na kterou se můžeme s důvěrou obracet,“ říká student Miloš Bělohlávek.

V příštím roce o zřízení obecní policie uvažuje i starosta Lomnice Miloslav Matoušek.

K. Šujan