Je to znát, protože řada restaurací v regionu hlásí na sobotu 11. listopadu vyprodáno. Kdo nechce shánět místa v restauraci, může vyrazit na hrad Loket. Celý víkend ho budou ovládat Svatomartinské slavnosti.

Na Kraslicku připravují svatomartinské menu hned v několika restauracích. "Kromě husího masa bude jeho součástí paštika z husích jater, husí kaldoun a moučník v podobě štrůdlu. Celé menu vyjde na 650 korun, samotná husa se zelím a knedlíkem pak na 350 korun. Už minulý týden jsme měli na nadcházející víkend plnou rezervaci a lidé volají stále. Musíme je bohužel odmítat, kapacitu máme naplněnou na celý víkend," říká Miloš Řeháček z restaurace Márty ve Stříbrné.

Podobně mluví i Lukáš Dvořák z bublavského penzionu U Pražáka. "Máme už zhruba týden zamluvena všechna místa co se svatomartinského menu týče. Čtvrtka pečené husy, zelí a knedlík vyjde na 349 korun. Celé menu s paštikou z husích jater a husím kaldounem pak na 450 korun," říká Dvořák. Stejná situace je i v restauraci kulturního domu v Kraslicích, kterou Dvořák také provozuje. "I tam máme v sobotu plno. Menu je stejné jako v Bublavě, ceny také," dodává Dvořák. Po něm však mohou přímo v kulturním domě návštěvníci svatomartinských hodů své plné žaludky vytancovat. Od 18 hodin tam začíná zábava s hudebním doprovodem. Vstupné na ni je 100 korun.

Sbírka pro těžce nemocné děti v Sokolově
Děti mají být zdravé a šťastné, řekla zákaznice při podpoře sbírky Život dětem

V Sokolově nabízí svatomartinské menu například Steak Bar George. Kaldoun polévka se žemlovými knedlíčky, konfitované husí stehno, bramborový knedlík, červené a bílé medové zelí a sladký dezert je za 590 korun.

Kdo nechce do restaurace a ani se lopotit s husím menu doma, může vyrazit na Svatomartinské slavnosti na hradě Loket. Po oba víkendové dny tam bude od 10 do 17 hodin k zakoupení svatomartinské pohoštění, které zahrnuje husy, kachny, rohlíčky, koláče a víno. Vše za doprovodu řemeslného trhu a bohatého kulturního programu.

Křest knihy v zimní zahradě sokolovského zámku
Kniha Jana a Michaela Rundových slouží jako průvodce po sokolovských stavbách

"Hradem pro nejmenší povede dětská stezka, po jejímž splnění každý účastník obdrží odměnu, dále bude připraven každý den dětský kulturní program v podobě tematických Svatomartinských pohádek. O hudební program se postará kapela FŠEHOCHUŤ a její hosté z Domu dětí a mládeže Karlovy Vary s pestrým multižánrovým vystoupením. A samozřejmostí budou dětské dílny, při kterých si v sobotu každý malý návštěvník vyrobí vlastní lampion. Doporučujeme donést tyčku a svíčku či drátek na baterky na lampion, s tím je pak možno zapojit se do lampionového průvodu městem od 17:30 hodin. V neděli si pak dítka vyrobí svícen, díky němuž rozzáří v podhradí hradní hvězdu. Na závěr obou těchto akcí pak proběhne ohňová show na parkovišti pod hradem. Tato akce proběhne ve spolupráci s paní Martinou Hrnkovou. Těšíme se na vaši návštěvu," vzkazuje za hrad Loket Eliška Panušková. Vstupné pro dospělé je 145 korun, pro děti pak 120 korun.

Svatomartinská husa je oblíbeným symbolem podzimní gastronomie. Kdo si ji připravuje doma, může využít nabídku několika obchodních řetězců, u nichž se dá v příštích dnech pořídit kilo zhruba za 180 korun. Při váze pět kilo tak vyjde jedna na devět set. V sousedním Německu nabízí řetězec Edeka husí prsa a stehna za 12,99 euro za kilogram, celou husu pak za 6,49 euro za kilogram. Další řetězec Netto má v letáku avizovanou za celou husu cenu 8,33 euro za kilogram.