Zákaz koupání vydali při posledním měření hygienici na Velkém rybníku na Karlovarsku. Je však řada plováren, která se mohou pyšnit čistou vodou.

„Voda neodpovídá hygienickým požadavkům a hrozí akutní poškození zdraví, vyhlašuje se zákaz koupání,“ uvádí krajská hygienická stanice Karlovy Vary u Velkého rybníka.

Ta vyhodnocuje vzorky jak na přírodních koupalištích s provozovatelem, který zajišťuje monitorování jakosti vody a hodnocení znečištění, tak na přírodních koupalištích bez provozovatele.

Mezi prvně jmenované patří i oblíbené koupaliště Rolava ve Staré Roli u Karlových Varů. Zde naměřili hygienici na dvou různých místech shodně stupeň dva, což je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi.

Markéta Vondroušová při návštěvě sokolovské radnice
Markéta Vondroušová je ve finále Wimbledonu. Vedro zhatilo přenos na náměstí

Zároveň uvedli poznámku, která upozorňuje na výskyt vodního květu. Na stejné plovárně odebrali vzorky i s dětského brouzdaliště. tady byl stupeň tři, tedy zhoršená jakost vody. I zde je v poznámce vodní květ a navíc chlorofyl.

Jedničku, tedy vodu vhodnou ke koupání, mají například jezero Michal, Jesenice na Dřenici, Tatrovice a Lido - Hamrníky u Mariánských Lázní.

Mezi koupaliště bez provozovatele patří již zmíněný Velký rybník. Dále je to například Bílá voda v Chodově či habartovský Boden. Ty mají shodně stupeň dva, což je voda vhodná ke koupání s mírně zhoršenými vlastnostmi. zároveň je u obou poznámka o znečištění odpady. Rybářská bašta a autokemp Václav jsou na Jesenické přehradě. První z nich dostal od hygieniků pomyslnou dvojku, druhý se může pyšnit jedničkou. Třetí stupeň, tedy zhoršená jakost vody, má vodní nádrž Skalka - Kemp Podhoří.

Lom Jiří
Obce zasažené těžbou uhlí spojí své síly při přeměně Sokolovska

Lidé kvalitu vody sledují a mluví o ní mezi sebou. „V Kraslicích není možnost koupání, a tak jezdím jinam. Na Dřenici už jsem se koupal, tam byla voda výborná. Byl jsem se podívat i na Velkém rybníku a tam je již tradičně voda ideální spíše pro rybáře. Na koupání to moc není. Lidé si tam už navykli chodit na nedaleký lom, kde je voda čistě průzračná,“ říká Simon Lorenz.

Měření prováděli hygienici na konci června a první týden v červenci. Další budou provedena za 14 dní.