I domácím mazlíčkům je teď horko
Karlovarský kraj – Současná vedra špatně snáší řada lidí. Domácí mazlíčci jsou na tom stejně. Ti, kteří zůstávají doma, si podle slov veterináře Tomáše Černého ze sokolovské DC Clinic většinou najdou teplotní kout, kde je jim dobře. Horší je to se psy, kteří ven prostě musí. Ale ani domácí teplota pro ně občas není ideální.
„Naše Brita ležela večer skoro do jedenácti před vchodovými dveřmi. Chladila se na schodech a dovnitř do domu se jí vůbec nechtělo,“ potvrdil i pan Petr z Chodova, majitel feny irského setra. „Back by nejradši lítal venku pořád, horko nehorko,“ připojila se Venuše Dušková, majitelka yorkšíra.
Jak uvedl doktor Černý, záleží na plemenu i na tom, jestli pes žije venku v boudě nebo v bytě. „Samozřejmě hůř snášejí horka plemena, která mají zkrácenou čelist, jako je boxer, francouzský buldoček, pekinéz nebo mops, protože se jim hůř dýchá,“ uvedl. Určitě ale pro všechny domácí psy doporučuje v horkém počasí omezit pobyt venku. Během dne vyvenčit psa a vrátit se domů. Pokud vyrazit na procházku, tak ráno nebo večer, kdy teploty nejsou tak vysoké. Ale příliš dlouhé túry nedoporučuje. „A na procházce vždycky mít k dispozici vodu pro pejska. Pokud by hrozilo přehřátí, zchladit, nechat ho třeba vykoupat v potoce nebo řece. Pitný režim doma i venku je nejdůležitější,“ radí pejskařům.
Když pes zrychleně dýchá a poté je malátný, může zvracet, je apatický a přestane reagovat na podněty, může to být signál, že je přehřátý. Pokud je majitel doma a může psovi změřit teplotu, neměla by být vyšší než 39 stupňů. „Když zvíře vnímá, stačí jenom zchladit, nejlépe třeba studenými ručníky, chladicími gely, nebo i například pytlíky se zmraženou zeleninou,“ doporučuje veterinář. Je-li zvíře už v šokovém stavu, odborná pomoc je nezbytná, pak už okamžitě vyhledat veterináře.
Kapitola sama o sobě je jízda zvířete autem. Že ho nemůžeme nechávat v těchto teplotách v zavřeném autě, to je věc nade vše jasná. Do deseti minut hrozí kritické přehřátí, které může mít fatální následky. Stejně jako lidé však reagují zvířata i na klimatizaci. I pes může nastydnout. „Klimatizace by měla být přiměřená, nasměrovaná ne přímo na pejska,“ doporučuje doktor Černý.
A v neposlední řadě majitelé nesmí zapomenout i na starost o tlapky. Ty může zejména rozpálený asfalt popálit, proto je dobré mazat speciálními krémy nebo třeba i vazelínou před odchodem ven.
Že únavu z horka pociťují třeba i kočky, potvrdil pan Josef ze Sokolova, majitel mainského mývalího kocoura. „Diego už jen leží na podlaze a chladí se. Neudělá krok navíc.“ Asi už i na něj je horko velké, protože podle slov doktora Černého se kočky rády vyhřívají a vyhledávají sluníčko.
Základní zásady- omezit pobyt venku, žádné velké túry
- dostatek pitné vody doma i venku
- při přehřátí chladit, vyhledat veterináře
- opatrně s klimatizací v autech, i zvíře může nastydnout
- v žádném případě nenechávat zvíře zavřené v autě
- péče i o tlapky u psů