„Naše Brita ležela večer skoro do jedenácti před vchodovými dveřmi. Chladila se na schodech a dovnitř do domu se jí vůbec nechtělo,“ potvrdil i pan Petr z Chodova, majitel feny irského setra. „Back by nejradši lítal venku pořád, horko nehorko,“ připojila se Venuše Dušková, majitelka yorkšíra.

Jak uvedl doktor Černý, záleží na plemenu i na tom, jestli pes žije venku v boudě nebo v bytě. „Samozřejmě hůř snášejí horka plemena, která mají zkrácenou čelist, jako je boxer, francouzský buldoček, pekinéz nebo mops, protože se jim hůř dýchá,“ uvedl. Určitě ale pro všechny domácí psy doporučuje v horkém počasí omezit pobyt venku. Během dne vyvenčit psa a vrátit se domů. Pokud vyrazit na procházku, tak ráno nebo večer, kdy teploty nejsou tak vysoké. Ale příliš dlouhé túry nedoporučuje. „A na procházce vždycky mít k dispozici vodu pro pejska. Pokud by hrozilo přehřátí, zchladit, nechat ho třeba vykoupat v potoce nebo řece. Pitný režim doma i venku je nejdůležitější,“ radí pejskařům.

Když pes zrychleně dýchá a poté je malátný, může zvracet, je apatický a přestane reagovat na podněty, může to být signál, že je přehřátý. Pokud je majitel doma a může psovi změřit teplotu, neměla by být vyšší než 39 stupňů. „Když zvíře vnímá, stačí jenom zchladit, nejlépe třeba studenými ručníky, chladicími gely, nebo i například pytlíky se zmraženou zeleninou,“ doporučuje veterinář. Je-li zvíře už v šokovém stavu, odborná pomoc je nezbytná, pak už okamžitě vyhledat veterináře.
Kapitola sama o sobě je jízda zvířete autem. Že ho nemůžeme nechávat v těchto teplotách v zavřeném autě, to je věc nade vše jasná. Do deseti minut hrozí kritické přehřátí, které může mít fatální následky. Stejně jako lidé však reagují zvířata i na klimatizaci. I pes může nastydnout. „Klimatizace by měla být přiměřená, nasměrovaná ne přímo na pejska,“ doporučuje doktor Černý.

A v neposlední řadě majitelé nesmí zapomenout i na starost o tlapky. Ty může zejména rozpálený asfalt popálit, proto je dobré mazat speciálními krémy nebo třeba i vazelínou před odchodem ven.
Že únavu z horka pociťují třeba i kočky, potvrdil pan Josef ze Sokolova, majitel mainského mývalího kocoura. „Diego už jen leží na podlaze a chladí se. Neudělá krok navíc.“ Asi už i na něj je horko velké, protože podle slov doktora Černého se kočky rády vyhřívají a vyhledávají sluníčko.

Základní zásady- omezit pobyt venku, žádné velké túry
- dostatek pitné vody doma i venku
- při přehřátí chladit, vyhledat veterináře
- opatrně s klimatizací v autech, i zvíře může nastydnout
- v žádném případě nenechávat zvíře zavřené v autě
- péče i o tlapky u psů

Vězni v Kynšperku nad Ohří.
Odsouzení z kynšperské věznice se rekvalifikují