VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hartenberské lesy jsou džunglí plné tygrů, medvědů a kober

HŘEBENY - Pokračování letního seriálu: Putování s indickým baulem

15.7.2008
SDÍLEJ:

Letní seriál: Putování s indickým baulemFoto: Repro SD

Haradhan je zvyklý cestovat, od svých čtyř let doprovázel pravidelně svého otce od vesnice k vesnici na jeho cestách za výdělkem. Těšila jsem se tedy, že spolu budeme putovat po Čechách, městy i naší krásnou přírodou. Když jsme jeli na Hartenberg, myslela jsem si, že bychom mohli za pěkného počasí podniknout několikadenní výlet s přespáváním v lese. Mé plány však překazila přítomnost divé zvěře v českých lesích, konkrétně tedy tygři, šakalové, kobry a medvědi. Při pohledu na naše lesy Haradhan prostě nedokázal uvěřit tomu, že tato zvířata u nás nežijí.

Veškeré mé snahy přesvědčit ho o opaku se míjely s účinkem, moje popírání přítomnosti těchto zvířat označil akorát za lehkovážnost. Ono je to ale celkem pochopitelné, neboť v Bengálsku až na několik oblastí lesy téměř nejsou - pro krajinu, ve které Haradhan vyrostl, jsou typické křovinaté porosty při okraji polí a maličké džungle čítající pouhých několik desítek či stovek stromů. I v takovýchto malých kouscích přírody však číhá plno nebezpečí, jedovatými štíry a hady počínaje a velkými zvířaty konče. Haradhan dodnes s hrůzou vzpomíná, jak ho napadli šakalové, když ho jako malého poslala jednou z rána matka na pole pro rajčata. Není tedy divu, že při pohledu na naše do dálky se táhnoucí lesy se Haradhan nemůže zbavit pocitu, že tady prostě MUSÍ něco strašně nebezpečného žít…

Když se ukázalo, že v Hartenbergských džunglích spát pod širákem nemůžeme, dostali jsme k obývání malou dřevěnou chatičku v blízkosti zříceniny hradu. Bláhově jsem se domnívala, že se tím všechny problémy vyřešily. Jakmile jsme vstoupili do chaty, vzpomněl si Haradhan na jednu příhodu, která se mu kdysi stala v Ásámu. Uprostřed vysokého kopce, najehož vrcholu stojí známý chrám zasvěcený bohyni Kámakhje, měl v jednom maličkém ášramu navečer koncert. Po jeho skončení se lidé hned začali vytrácet, až v ášramu zbyl jen Haradhan spolu s jedním sádhuem.

Ledva se uložili ke spánku, nakoukl do okna medvěd a krátce poté začaly skákat dovnitř do místnosti jedna po druhé opice, které si zvykly na to, že ášram byl předtím po dlouhý čas neobydlený. To oba muže vylekalo. Rychle zažehli oheň a celou noc pak u něj proseděli s klacky v ruce. Ten ášram se té naší chatě údajně velmi podobal, proto bylo více než zřejmé, že i zde se něco velmi podobného odehraje. Nic nepomohlo přesvědčování, že do naší chatičky může skočit maximálně veverka, Haradhan byl v této záležitosti neoblomný a tak jsem chtě nechtě musela jít pomoct zašprajcovat dveře, před okno přistrčit skříň a zacpat díru v koutě, kterou by se za námi v noci jistojistě připlazil jedovatý had.

Haradhan si pak ještě vedle své matrace připravil k ruce pro všechny případy velkou lopatu. A teď ať si zkusí někdo přijít! Smáli jsme se, jak jsme na to vyzráli a dělali si legraci z tygrů a medvědů. Legraci jsme si pak po chvíli začali dělat i z indických strašidel, což je jistě čin velmi odvážný ba přímo troufalý, neboť s indickými strašidly nejsou žádné žerty - žádný soudný Ind by se po setmění nezdržoval na osamělém místě, jako bylo například to naše, aby těmto nepřátelským silám nepadl do spárů. V našem důmyslně opevněném stavení však nebylo čeho se bát. Jenže pak jsem si vzpomněla na kus prastaré koňské kosti, kterou jsme to odpoledne sebrali na hradě, snad pro štěstí, snad na výrobu jakéhosi zázračného léku. Řekla jsem: „A co když si ten kůň teď pro tu kost přijde?“ – a rázem bylo po legraci. Vidina koňského přízraku cvakajícího zuby nad našimi hlavami byla najednou hrozivější, než všichni tygři a indická strašidla dohromady. Haradhan rychle zašmátral rukou pod polštářem a nahmatal zažloutlou kost. Překotně jsme ze dveří odstranili všechny zátarasy, vyběhli ven a kost zahodili co nejdál do temné džungle. Ať si ji kůň hledá tam…

Představení: Kdo je Haradhan Das Baul?

Haradhan pochází ze Západního Bengálska v Indii a patří k tradici baulů, což je zajímavý náboženský směr, jehož nejnápadnějším rysem je zpěv písní. Ten tvoří důležitou součást náboženské praxe, stejně jako tradiční zdroj obživy, neboť baulové měli dříve ve zvyku putovat od vesnice k vesnici a vydělávat si na živobytí svým zpěvem.

Haradhan vyrostl na vesnici v tradiční baulské rodině, ve které získal pod vedením svých rodičů všechny základní dovednosti potřebné pro správnou baulskou praxi. Později se stal žákem světoznámého baula Purno Dase, který na konci šedesátých let spolupracoval s největšími osobnostmi tehdejší hudební scény - například s Bobem Dylanem, Mickem Jaggerem či Allenem Ginsbergem.

Haradhan zůstal zpěvu písní celý život věrný. V současné době účinkuje v domácích programech, na hudebních festivalech a příležitostně i v rozhlase a televizi – Haradhan patří mezi nejlepší současné baulské zpěváky, je jedním z mála baulů, kteří jsou držiteli certifikátu společnosti All India Radio and TV s ohodnocením “A”, jenž ho opravňuje k vystupování ve státních médiích po celé Indii.

V minulosti byl také několikrát na turné v Evropě – účinkoval například ve Francii nebo Velké Británii.

Jindra Štolcová

Místo události:
15.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 000 Kč

Odborní pracovníci v oblasti kvality a certifikace systému řízení (ISO) Odborný pracovník v oblasti kvality. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Firma Alligard s.r.o., Libavské Údolí 44, 35753, Přijme zaměstnance na tuto pozici:, , Pracovník odd. KONTROLA KVALITY, , Praxe ve výrobním podniku výhodou., NJ alespoň základy - podmínkou., (Na této pozici je nutnost denní komunikace v NJ - písemná, ústní, práce v německém programu), V případě základní úrovně NJ - ochota dalšího vzdělávání v kurzu NJ., , , Znalost práce na PC /Word, Excel/., , ŘP sk. "B" - vítán, není podmínkou., , Jednosměnný provoz., PP na dobu určitou, poté možnost doby neurčité., , Životopis v německém a českém jazyce zasílejte na e-mail: irena.skopalova@immogard.cz., Po zaslání životopisu Vás budeme kontaktovat ohledně sjednání termínu pohovoru.. Pracoviště: Alligard, s.r.o., 357 51 Kynšperk nad Ohří. Informace: Irena Skopalová, +420 352 370 374,736 622 673.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 20 000 Kč

Kovodělníci, strojírenští dělníci a pracovníci v příbuzných oborech Kovodělníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů: telefonicky p. Stanislav Svoboda tel.:602 419 639, , Požadavky: vyučení v oboru např. zámečník a nebo jiný strojírenský obor, , Náplň práce: příprava zakázek pro výrobu, , Pracovní doba: 6:00-14:30 hod., , Místo výkonu práce: Nejdecká č.p. 570, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Pracoviště: Kovoobrábění-svoboda s.r.o., Nejdecká, č.p. 570, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Stanislav Svoboda, +420 602 419 639.

Státní a veřejná správa - Státní a veřejná správa Úředník veřejné správy 19 000 Kč

Úředníci v oblasti daní 240352 odborný/vrchní referent v oddělení vyměřovacím. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 29000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Služba zahrnuje zejména:, - zajišťování agendy vyměřování a správu jednotlivých daní u přidělených daňových subjektů dle zákona č. 280/2009 Sb., daňový řád, ve znění pozdějších předpisů, , - zpracování a vyměřování daňových tvrzení, , - spravování osobních daňových účtů, , - vyřizování žádostí, zpracování stanovisek., , Služební místo je vhodné i pro osobu se zdravotním postižením., , Posuzovány budou žádosti podané ve lhůtě do 30. března 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Finanční úřad pro Karlovarský kraj, Krymská 2011/2a, 360 01 Karlovy Vary, nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese, případně na podatelnu Územního pracoviště v Sokolově, Růžové nám. 1629, Sokolov. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě na elektronickou adresu služebního úřadu podatelna2400@fs.mfcr.cz nebo do datové schránky ID q9in2ev., , Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotvírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo 240352 odborný/vrchní referent v oddělení vyměřovacím“.. Pracoviště: Finanční úřad pro karlovarský kraj, územní pracoviště sokolov, Růžové náměstí, č.p. 1629, 356 01 Sokolov 1. Informace: Marie Berkovcová, .

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 22 000 Kč

Ostatní učitelé a vychovatelé pro osoby se speciálními vzdělávacími potřebami Vychovatel/ka. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky na tel: 352 665 992, 607 718 345, - e-mailem: info@opschodov.cz, , Požadujeme: , - středoškolské, vyšší odborné nebo vysokoškolské s pedagogickým zaměřením, - speciální pedagogika, - sociální pedagogika apod., - schopnost pracovat s lidmi s mentálním a kombinovaným postižením, - pokročilá znalost práce na PC, - hra na hudební nástroj (klávesy, kytara) - výhodou, , , ! Nutnou podmínkou pro zařazení do výběrového řízení je strukturovaný životopis, , Pracovní doba:, - 6:00 - 15:30 hodin (7 hodin přímé práce), , Upřesňující informace:, - způsob hlášení uchazeče s doporučenkou: pondělí - čtvrtek, 8:00-14:00 hodin, , Místo výkonu práce: Denní stacionář Sokolov, Sokolovská 1508, Sokolov. Pracoviště: Denní centrum mateřídouška, o.p.s., Školní, č.p. 737, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Věra Bráborcová, +420 352 665 992,607 718 345.


Ilustrační foto.

Turistka ztratila řádně naditou peněženku, sebral ji zloděj

Byt. Ilustrační foto.

Byt v centru města? Připravte si miliony

Mladík se po útoku svalil na schody, útok pokračoval

Habartov – Dvacetiletého mladíka napadl v Habartově o patnáct let starší muž. Při prvním útoku se napadený svalil na schody, při druhém to odneslo jeho rameno.

Film, dobrodružství, divoká příroda, to je Expediční kamera

Kynšperk nad Ohří – Expediční kamera. Celovečerní promítání filmů o dobrodružství, divoké přírodě, poznávání nového, o extrémních zážitcích i sportech.

Lupič chycený při činu a ocenění hrdiny: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 16. března 2018.

Karlovarský filmový festival přišel o sponzora. ČEZ s ním ukončil spolupráci

Skupina ČEZ ukončila dlouholetou spolupráci s Mezinárodním filmovým festivalem Karlovy Vary, informovala dnes Česká televize. Energetická společnost byla generálním partnerem festivalu již od roku 2002. 

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT