VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hartenberské lesy jsou džunglí plné tygrů, medvědů a kober

HŘEBENY - Pokračování letního seriálu: Putování s indickým baulem

15.7.2008
SDÍLEJ:

Letní seriál: Putování s indickým baulemFoto: Repro SD

Haradhan je zvyklý cestovat, od svých čtyř let doprovázel pravidelně svého otce od vesnice k vesnici na jeho cestách za výdělkem. Těšila jsem se tedy, že spolu budeme putovat po Čechách, městy i naší krásnou přírodou. Když jsme jeli na Hartenberg, myslela jsem si, že bychom mohli za pěkného počasí podniknout několikadenní výlet s přespáváním v lese. Mé plány však překazila přítomnost divé zvěře v českých lesích, konkrétně tedy tygři, šakalové, kobry a medvědi. Při pohledu na naše lesy Haradhan prostě nedokázal uvěřit tomu, že tato zvířata u nás nežijí.

Veškeré mé snahy přesvědčit ho o opaku se míjely s účinkem, moje popírání přítomnosti těchto zvířat označil akorát za lehkovážnost. Ono je to ale celkem pochopitelné, neboť v Bengálsku až na několik oblastí lesy téměř nejsou - pro krajinu, ve které Haradhan vyrostl, jsou typické křovinaté porosty při okraji polí a maličké džungle čítající pouhých několik desítek či stovek stromů. I v takovýchto malých kouscích přírody však číhá plno nebezpečí, jedovatými štíry a hady počínaje a velkými zvířaty konče. Haradhan dodnes s hrůzou vzpomíná, jak ho napadli šakalové, když ho jako malého poslala jednou z rána matka na pole pro rajčata. Není tedy divu, že při pohledu na naše do dálky se táhnoucí lesy se Haradhan nemůže zbavit pocitu, že tady prostě MUSÍ něco strašně nebezpečného žít…

Když se ukázalo, že v Hartenbergských džunglích spát pod širákem nemůžeme, dostali jsme k obývání malou dřevěnou chatičku v blízkosti zříceniny hradu. Bláhově jsem se domnívala, že se tím všechny problémy vyřešily. Jakmile jsme vstoupili do chaty, vzpomněl si Haradhan na jednu příhodu, která se mu kdysi stala v Ásámu. Uprostřed vysokého kopce, najehož vrcholu stojí známý chrám zasvěcený bohyni Kámakhje, měl v jednom maličkém ášramu navečer koncert. Po jeho skončení se lidé hned začali vytrácet, až v ášramu zbyl jen Haradhan spolu s jedním sádhuem.

Ledva se uložili ke spánku, nakoukl do okna medvěd a krátce poté začaly skákat dovnitř do místnosti jedna po druhé opice, které si zvykly na to, že ášram byl předtím po dlouhý čas neobydlený. To oba muže vylekalo. Rychle zažehli oheň a celou noc pak u něj proseděli s klacky v ruce. Ten ášram se té naší chatě údajně velmi podobal, proto bylo více než zřejmé, že i zde se něco velmi podobného odehraje. Nic nepomohlo přesvědčování, že do naší chatičky může skočit maximálně veverka, Haradhan byl v této záležitosti neoblomný a tak jsem chtě nechtě musela jít pomoct zašprajcovat dveře, před okno přistrčit skříň a zacpat díru v koutě, kterou by se za námi v noci jistojistě připlazil jedovatý had.

Haradhan si pak ještě vedle své matrace připravil k ruce pro všechny případy velkou lopatu. A teď ať si zkusí někdo přijít! Smáli jsme se, jak jsme na to vyzráli a dělali si legraci z tygrů a medvědů. Legraci jsme si pak po chvíli začali dělat i z indických strašidel, což je jistě čin velmi odvážný ba přímo troufalý, neboť s indickými strašidly nejsou žádné žerty - žádný soudný Ind by se po setmění nezdržoval na osamělém místě, jako bylo například to naše, aby těmto nepřátelským silám nepadl do spárů. V našem důmyslně opevněném stavení však nebylo čeho se bát. Jenže pak jsem si vzpomněla na kus prastaré koňské kosti, kterou jsme to odpoledne sebrali na hradě, snad pro štěstí, snad na výrobu jakéhosi zázračného léku. Řekla jsem: „A co když si ten kůň teď pro tu kost přijde?“ – a rázem bylo po legraci. Vidina koňského přízraku cvakajícího zuby nad našimi hlavami byla najednou hrozivější, než všichni tygři a indická strašidla dohromady. Haradhan rychle zašmátral rukou pod polštářem a nahmatal zažloutlou kost. Překotně jsme ze dveří odstranili všechny zátarasy, vyběhli ven a kost zahodili co nejdál do temné džungle. Ať si ji kůň hledá tam…

Představení: Kdo je Haradhan Das Baul?

Haradhan pochází ze Západního Bengálska v Indii a patří k tradici baulů, což je zajímavý náboženský směr, jehož nejnápadnějším rysem je zpěv písní. Ten tvoří důležitou součást náboženské praxe, stejně jako tradiční zdroj obživy, neboť baulové měli dříve ve zvyku putovat od vesnice k vesnici a vydělávat si na živobytí svým zpěvem.

Haradhan vyrostl na vesnici v tradiční baulské rodině, ve které získal pod vedením svých rodičů všechny základní dovednosti potřebné pro správnou baulskou praxi. Později se stal žákem světoznámého baula Purno Dase, který na konci šedesátých let spolupracoval s největšími osobnostmi tehdejší hudební scény - například s Bobem Dylanem, Mickem Jaggerem či Allenem Ginsbergem.

Haradhan zůstal zpěvu písní celý život věrný. V současné době účinkuje v domácích programech, na hudebních festivalech a příležitostně i v rozhlase a televizi – Haradhan patří mezi nejlepší současné baulské zpěváky, je jedním z mála baulů, kteří jsou držiteli certifikátu společnosti All India Radio and TV s ohodnocením “A”, jenž ho opravňuje k vystupování ve státních médiích po celé Indii.

V minulosti byl také několikrát na turné v Evropě – účinkoval například ve Francii nebo Velké Británii.

Jindra Štolcová

Místo události:
15.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Vedoucí prodejny, provozu 14 900 Kč Vedoucí pracovních týmů v prodejnách Vedoucí prodejny. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky p. Eva Hauptigová 739 534 020 od 6:00 do 14:30, - e-mailem: eva.hauptigova@tritia.cz, , Upřesňující informace: po zapracování možno pracovní smlouva na dobu neurčitou, prémie, , Místo výkonu práce: 1.máje 743, Habartov. Pracoviště: Tritia spol. s r.o.-001, 1. máje, č.p. 743, 357 09 Habartov. Informace: Eva Hauptigová, . Výroba - Výroba Zámečníci strojů 25 000 Kč Zámečníci strojů Strojní zámečník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - telefonicky Po až Pá v době od 6,30 h do 14,30 h - Ilona Lišková, Štěpán Javůrek , 352 619 220, 352 619 275, - e-mailem: i.liskova@chodos.cz, s.javurek@chodos.cz, , Upřesňující informace:, - znalost technické dokumentace, - základní kurz svařování, - znalost nástrojů, přípravků a měřidel ve strojírenství, , Zaměstnanecké výhody: 5 týdnů dovolené, stravenky, další benefity dle aktuálního programu, , Místo výkonu práce: Nejdecká 814, 357 35 Chodov. Pracoviště: Chodos chodov s. r. o., Nejdecká, č.p. 814, 357 35 Chodov u Karlových Var 1. Informace: Štěpán Javůrek, +420 352 619 275,604 225 553. Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 8 000 Kč Číšníci a servírky Servírka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 8000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu:, - osobně - na adrese : Staré náměstí 34, Sokolov 35601, , Upřesňující informace:, - základy německého jazyka, - obsluha, , Místo výkonu práce: Staré náměstí 34, 356 01 Sokolov, , Pracovní doba: dle domluvy. Pracoviště: Jarmila molodovcová - 001, Staré náměstí, č.p. 34, 356 01 Sokolov 1. Informace: Jarmila Molodovcová, . Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 19 850 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitelka mateřské školy. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19850 kč, mzda max. 24810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - kontaktní osoba: Mgr. Jiřina Deutschová, - telefonicky 721 017 022 Po-Pá 10:00-15:00, - osobně: Alšova č.p. 1746, 356 01 Sokolov , , Požadavky:, - kvalifikační požadavky a předpoklady dle zákona č.563/2004 Sb.,. Pracoviště: Mateřská škola sokolov, alšova 1746, Alšova, č.p. 1746, 356 01 Sokolov 1. Informace: Jiřina Deutschová, +420 721 017 022.

Model dalšího chebského krovu je ve výrobě

Nejstarší český krov je v Chebu. Příští rok oslaví 700. výročí

Ilustrační foto.

Je to dobré, práce je v regionu stále dost

Akademie umění a kultury pro seniory už podruhé

Horní Slavkov – Cyklus seminářů, výtvarných dílen, besed s hosty a především s řadou zajímavých témat opět začíná v Základní umělecké škole (ZUŠ) Horní Slavkov.

Vyjel pětistý vlak plný minerálek

Kyselka – Nákladní vlak plný palet nejenom minerálních vod vyjel v pondělí 17. září z Kyselky.

FOTO: V Tisové na Sokolovsku hořela skládka odpadu

Tisová - Úterní ranní požár skládky zaměstnal sedm jednotek hasičů. 

Brožura Chodovské proměny mizela po stovkách kusů doslova před očima

Chodov – Dvojjazyčnou brožuru s řadou historických i současných fotografií města s názvem Chodovské proměny už budete v chodovském infocentru shánět marně. Po 1500 kusech se během jediného týdne doslova zaprášilo. A to měl autor, historik města Miloš Bělohlávek, obavy, že to bude takzvaně ležák.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT