VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Hartenberské lesy jsou džunglí plné tygrů, medvědů a kober

HŘEBENY - Pokračování letního seriálu: Putování s indickým baulem

15.7.2008
SDÍLEJ:

Letní seriál: Putování s indickým baulemFoto: Repro SD

Haradhan je zvyklý cestovat, od svých čtyř let doprovázel pravidelně svého otce od vesnice k vesnici na jeho cestách za výdělkem. Těšila jsem se tedy, že spolu budeme putovat po Čechách, městy i naší krásnou přírodou. Když jsme jeli na Hartenberg, myslela jsem si, že bychom mohli za pěkného počasí podniknout několikadenní výlet s přespáváním v lese. Mé plány však překazila přítomnost divé zvěře v českých lesích, konkrétně tedy tygři, šakalové, kobry a medvědi. Při pohledu na naše lesy Haradhan prostě nedokázal uvěřit tomu, že tato zvířata u nás nežijí.

Veškeré mé snahy přesvědčit ho o opaku se míjely s účinkem, moje popírání přítomnosti těchto zvířat označil akorát za lehkovážnost. Ono je to ale celkem pochopitelné, neboť v Bengálsku až na několik oblastí lesy téměř nejsou - pro krajinu, ve které Haradhan vyrostl, jsou typické křovinaté porosty při okraji polí a maličké džungle čítající pouhých několik desítek či stovek stromů. I v takovýchto malých kouscích přírody však číhá plno nebezpečí, jedovatými štíry a hady počínaje a velkými zvířaty konče. Haradhan dodnes s hrůzou vzpomíná, jak ho napadli šakalové, když ho jako malého poslala jednou z rána matka na pole pro rajčata. Není tedy divu, že při pohledu na naše do dálky se táhnoucí lesy se Haradhan nemůže zbavit pocitu, že tady prostě MUSÍ něco strašně nebezpečného žít…

Když se ukázalo, že v Hartenbergských džunglích spát pod širákem nemůžeme, dostali jsme k obývání malou dřevěnou chatičku v blízkosti zříceniny hradu. Bláhově jsem se domnívala, že se tím všechny problémy vyřešily. Jakmile jsme vstoupili do chaty, vzpomněl si Haradhan na jednu příhodu, která se mu kdysi stala v Ásámu. Uprostřed vysokého kopce, najehož vrcholu stojí známý chrám zasvěcený bohyni Kámakhje, měl v jednom maličkém ášramu navečer koncert. Po jeho skončení se lidé hned začali vytrácet, až v ášramu zbyl jen Haradhan spolu s jedním sádhuem.

Ledva se uložili ke spánku, nakoukl do okna medvěd a krátce poté začaly skákat dovnitř do místnosti jedna po druhé opice, které si zvykly na to, že ášram byl předtím po dlouhý čas neobydlený. To oba muže vylekalo. Rychle zažehli oheň a celou noc pak u něj proseděli s klacky v ruce. Ten ášram se té naší chatě údajně velmi podobal, proto bylo více než zřejmé, že i zde se něco velmi podobného odehraje. Nic nepomohlo přesvědčování, že do naší chatičky může skočit maximálně veverka, Haradhan byl v této záležitosti neoblomný a tak jsem chtě nechtě musela jít pomoct zašprajcovat dveře, před okno přistrčit skříň a zacpat díru v koutě, kterou by se za námi v noci jistojistě připlazil jedovatý had.

Haradhan si pak ještě vedle své matrace připravil k ruce pro všechny případy velkou lopatu. A teď ať si zkusí někdo přijít! Smáli jsme se, jak jsme na to vyzráli a dělali si legraci z tygrů a medvědů. Legraci jsme si pak po chvíli začali dělat i z indických strašidel, což je jistě čin velmi odvážný ba přímo troufalý, neboť s indickými strašidly nejsou žádné žerty - žádný soudný Ind by se po setmění nezdržoval na osamělém místě, jako bylo například to naše, aby těmto nepřátelským silám nepadl do spárů. V našem důmyslně opevněném stavení však nebylo čeho se bát. Jenže pak jsem si vzpomněla na kus prastaré koňské kosti, kterou jsme to odpoledne sebrali na hradě, snad pro štěstí, snad na výrobu jakéhosi zázračného léku. Řekla jsem: „A co když si ten kůň teď pro tu kost přijde?“ – a rázem bylo po legraci. Vidina koňského přízraku cvakajícího zuby nad našimi hlavami byla najednou hrozivější, než všichni tygři a indická strašidla dohromady. Haradhan rychle zašmátral rukou pod polštářem a nahmatal zažloutlou kost. Překotně jsme ze dveří odstranili všechny zátarasy, vyběhli ven a kost zahodili co nejdál do temné džungle. Ať si ji kůň hledá tam…

Představení: Kdo je Haradhan Das Baul?

Haradhan pochází ze Západního Bengálska v Indii a patří k tradici baulů, což je zajímavý náboženský směr, jehož nejnápadnějším rysem je zpěv písní. Ten tvoří důležitou součást náboženské praxe, stejně jako tradiční zdroj obživy, neboť baulové měli dříve ve zvyku putovat od vesnice k vesnici a vydělávat si na živobytí svým zpěvem.

Haradhan vyrostl na vesnici v tradiční baulské rodině, ve které získal pod vedením svých rodičů všechny základní dovednosti potřebné pro správnou baulskou praxi. Později se stal žákem světoznámého baula Purno Dase, který na konci šedesátých let spolupracoval s největšími osobnostmi tehdejší hudební scény - například s Bobem Dylanem, Mickem Jaggerem či Allenem Ginsbergem.

Haradhan zůstal zpěvu písní celý život věrný. V současné době účinkuje v domácích programech, na hudebních festivalech a příležitostně i v rozhlase a televizi – Haradhan patří mezi nejlepší současné baulské zpěváky, je jedním z mála baulů, kteří jsou držiteli certifikátu společnosti All India Radio and TV s ohodnocením “A”, jenž ho opravňuje k vystupování ve státních médiích po celé Indii.

V minulosti byl také několikrát na turné v Evropě – účinkoval například ve Francii nebo Velké Británii.

Jindra Štolcová

Místo události:
15.7.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Ochrana a ostraha - Ochrana a ostraha Pracovník ostrahy 18 000 Kč

Pracovníci ostrahy, strážní Ostraha. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Způsob kontaktu uchazečů:, - telefonicky od pondělí do pátku a to od 9:00 do 15:00 p. Andrea Gregorová - 722 364 377, , Upřesňující informace:, - příjemné vystupování, dobrý zdravotní stav, trestní bezúhonnost, praxe výhodou není však , podmínkou, Certifikát strážného zajistíme. , - nabízíme stravenky, možnost příspěvku na ubytování., , Pracovní doba: , - denní 12-ti hodinové směny ( od 7.00 do 20.00 hod ) v turnusu krátký - dlouhý týden., , Místo výkonu práce: Karla Havlíčka Borovského č.p. 2145, 356 01 Sokolov 1 (prodejna Lidl). Pracoviště: Pharm invest s.r.o. -003, Karla Havlíčka Borovského, č.p. 2145, 356 01 Sokolov 1. Informace: Andrea Gregorová, +420 722 364 377.

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 26 700 Kč

Provozní elektromechanici Elektrikář. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 26700 kč, mzda max. 32000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob hlášení uchazečů:, - telefonicky Filipovičová L. 352 372 162 Po-Pá 8:00-14:00 hodin, - e-mailem: Lucie.filipovicova@eu.o-i.com, - osobně na adrese: Sklářská 546, 375 34 Nové Sedlo - vrátnice, , Upřesňující informace:, , Požadujeme:, - elektroúdržba závodu - rozvody, trafostanice, rozvaděče, - dodržování pravidel BOZP, - vyhl. 50, §6 - bez omezení napětí, , Nabízíme:, - měsíční prémie, příspěvek na závodní stravování, příspěvek na penzijní připojištění, příspěvek na dovolenou a volný čas ve formě poukázek, příspěvek na dopravu, , Prvotní kontakt: Lucie Filipovičová 352 372 162, , Pracovní doba dle dohody, 3 směny, , Místo výkonu práce: Sklářská 546, Nové Sedlo. Pracoviště: O-i manufacturing czech republic, a.s. - oo1 závod nové sedlo, Sklářská, č.p. 546, 357 34 Nové Sedlo u Lokte. Informace: Lucie Filipovičová, +420 352 372 162.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Obsluha jeřábů 25 000 Kč

Obsluha jeřábů, zdvihacích a podobných manipulačních zařízení Řidič - autojeřábník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - telefonicky Josef Pirohanič 602 160 042, - osobně na adrese: NA DOLE 1007, HORNÍ SLAVKOV, , Požadavky:, - ŘP sk. C, - proškolení a průkaz jeřábníka zajistíme, , Pracovní doba: dle domluvy, , Místo výkonu práce: Horní Slavkov + dle zakázek. Pracoviště: Josef pirohanič - autoslužby, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Josef Pirohanič, +420 352 688 271,602 160 042.

Administrativa - Administrativa Ostatní odborní pracovníci v 16 000 Kč

Ostatní odborní pracovníci v administrativě a správě organizace Odborný referent - oddělení aktualizace katastru nemovitostí. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 24120 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, Posuzovány budou žádosti o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo (dále jen „žádost“) podané ve lhůtě do 13.7. 2018, tj. v této lhůtě zaslané služebnímu orgánu prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu služebního úřadu Katastrální pracoviště Sokolov, Boženy Němcové 1932, 356 01 Sokolov nebo osobně podané na podatelnu služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě podepsanou uznávaným elektronickým podpisem na adresu elektronické pošty služebního úřadu kp.sokolov@cuzk.cz nebo prostřednictvím datové schránky (ID datové schránky služebního úřadu: pvcadqm)., Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“ a slovy „Výběrové řízení na služební místo odborný referent – oddělení aktualizace katastru nemovitostí, Katastrální pracoviště Sokolov “., , Na služebním místě jsou vykonávány zejména následující činnosti:, o Provádění posuzování způsobilosti jednoduchých právních listin pro zápis do katastru nemovitostí, a dalších obdobných odborných specializovaných prací při vedení katastru nemovitosti,, o zajišťování činnosti při zpravování korespondence určené k odeslání, včetně jejího doručení na poštu, dále zajišťování činností při vyzvedávání korespondence a doručenek uložených na poště určených k doručení na úřad, a dále zajišťování činností při zavádění doručené pošty do podacího deníku a dalších navazujících řízení a přiřazování doručenek k příslušným řízením a jejich následném rozdělování dotčeným pracovníkům,, o provádí veškeré činnosti pči obsluze podatelny a telefonické ústředny katastrálního pracoviště,, o provádí veškeré činnosti při obsluze elektronické podatelny, včetně přijímání a odesílání pošty s elektronicky zaručeným podpisem, zajišťuje obsluhu datové scránky KP a elektonické podatelny/výpravny datové schránky (EPVDS) KP-přijímá a odesílá datové zprávy , o zajišťování pokladních služeb., , Platová třáda 8 (plat v závislosti na dosažené praxi 16.000,- Kč až 24.120,- Kč dle Nařízení vlády č. 304/2014 S. v platném znění., , Místem výkonu služby je Katastrální pracoviště Sokolov, Boženy Němcové 1932, 356 01 Sokolov ., , Bližší informace poskytne:, Ing. Martin Raška, Ph.D., Ředitel Katastrálního pracoviště Sokolov, Tel.: +420 352 357 760, e-mail: martin.raska@cuzk.cz. Pracoviště: Katastrální úřad pro karlovarský kraj - 001, Boženy Němcové, č.p. 1932, 356 01 Sokolov 1. Informace: Martin Raška, +420 352 357 760.


V těchto dnech finišuje výstavba nového autobusového zálivu v Májové ulici.

Opravují poničený autobusový záliv. Mají ale zpoždění

Chorvatská fanynka. Fotbalové MS Rusko 2018
12

Krásné ženy z Argentiny, Nigérie a Evropy. Vyberte nejhezčí fanynku skupiny D

Už jsme opravdoví čtenáři! Jásají chodovští prvňáčci

Chodov – Podkroví Městské knihovny Chodov se opět po roce proměnilo v překrásný rytířský sál, nechyběl zde trůn, krásné princezny ani přetěžký meč. Krále pro tuto slavnostní chvíli nahradil pan starosta Patrik Pizinger, a proto nic nebránilo slavnostnímu pasování prvňáčků na opravdové čtenáře.

Historicky první jaderná svatba a od císařpána k bolševikům: zhlédněte videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 22. června 2018.

Jubilejní Good Fest hlásí hvězdné hosty a přesouvá se více do centra

Karlovy Vary - Nezávislý hudební festival Vary Good Fest, který má takříkajíc na svědomí karlovarská kapela The Fellas, slaví jubileum, letos se koná už podesáté. Pořadatelé přitom přicházejí s několika novinkami. Ať už je to účast hvězdných hostů nebo místo konání festivalu, jenž se přiblížil mnohem více do centra města.

Muži na lavičce přiložil nůž na krk, pak ho hodil k dětskému kočárku

Kynšperk nad Ohří – S nožem v ruce vyhrožoval lidem v Kynšperku nad Ohří dvaatřicetiletý muž.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT