Kde hledat informace? Přece v infocentru. A celkem logicky je možné očekávat, že zde informace získám i v několika jazycích. Test Deníku bohužel ukázal, že s angličtinou příliš nepochodíte.
V rámci testu jsme volali do tří vybraných infocenter. Ve dvou nám řekli, že anglicky vůbec neumí a ani není nikdo jiný, kdo by nám poradil. Jen jedno centrum slušnou angličtinou podalo žádané informace.

Sokolov

Jako první jsme si vybrali infocentrum v sokolovském domě kultury. Připravený scénář byl takový, že sháníme ubytovní pro rodinu s dětmi, chceme se večer někde najíst a zajet si na výlet do okolí.
Po prvních otázkách v angličtině zavládlo na druhé straně sluchátka ticho. Na otázku, zda mluví anglicky jsme slyšeli odpověň NO a stejnou jsme slyšeli i na dotaz, zda tam není někdo jiný, kdo anglicky mluví. Rozhovor pak pracovnice infocentra zakončila větou: „Dojč nebo tšechiš.“
„To mě opravdu nepotěšilo,“ okomentoval výsledek testu starosta Sokolova Karel Jakobec. „Vzhledem k naší destinaci je v infocentrech prioritní jazyk němčina, ale minimálně základní fráze například o ubytování by zde zvládnout měli i anglicky,“ myslí si.

Loket

Stejně dopadl test i v loketském infocentru. Ani zde nám nedokázali poradit s ubytováním, na otázky anglicky nereagovali, nikdo další tam prý není a pouze nám sdělili, že umí ´very good germany´.

Kraslice

Jednoznačně nejlépe dopadly Kraslice. Ve zdejším infocentru okamžitě zareagovali a slušnou angličtinou poradili, kde jsou jaké hotely, kam se jít navečeřet, názvy podniků dokonce anglicky vyhláskovali, rovnou nadiktovali i telefonní čísla. Příjemný dívčí hlas dále poradil i s tipy na výlety a když jsme nechtěli jet autem, dostali jsme informace i o možnostech jet vlakem. „Nebyla to plynulá angličtina, ale bylo zřejmé, že se hodně snaží, rozumí a ví co odpovídat. Myslím, že tady by se turista rozhodně neztratil,“ potvrdila naše kolegyně, která se v telefonu vydávala za anglicky mluvícího turistu.
V rámci redakčního testu jsme volali také na tři radnice na Sokolovsku. Jak dopadli s angličtinou tady si přečtěte příští pátek.