Na úbytek turistů během léta si nemůže stěžovat většina informačních středisek na Sokolovsku. Ta hlásí zcela opačnou situaci. Turisté přicházejí, i když mnohé penziony a kempy hlásí slabou návštěvnost. Příkladem může být například infocentrum v Lokti.
„Jsme sice soukromé infocentrum, ale letošní letní sezóna pro nás byla nejlepší za posledních pět let. Všichni si stěžují na ekonomickou krizi, ale naše tržby vzrostly,“ říká Jarmila Hlavsová z loketského infocentra. Podle ní se turisté nejčastěji ptají na zdejší hrad, nejvhodnější spojení do Karlových Varů nebo Františkových Lázní, na vstupenky na koncerty v amfiteátru anebo také na rodinný pivovar v Lokti. „Suverénně ale vede hrad. Lidé se nejvíce ptají na možné termíny prohlídek,“ upřesňuje Hlavsová.

Velkou část turistů tvoří návštěvníci z Německa, ale i z jiných částí Evropy. „Až devadesát procent hostů je z Německa. Ale začali sem jezdit i Holanďané, Francouzi, Italové a Španělé. Přes zimu jsou nejčastějšími návštěvníky Lokte lidé z Ruska,“ tvrdí.
Když zůstávají ve městě pouze na jeden den, obvykle si chtějí prohlédnout akorát hrad. Pokud na více dní, cestují z Lokte i do jiných měst. „Pokud k nám přijíždí na více než jeden den, doporučujeme jim, kam by měli jet. Program bude jiný, pokud chtějí sportovat, nebo hodlají vidět památky,“ komentuje Hlavsová.

Nejzvláštnější a zároveň nejsmutnější situace podle ní nastává při krátkých zájezdech, kdy turisté navštěvují mnohá města v celých západních Čechách během jediného dne. „Ti lidé jsou tak zmatení, že ani nevědí, ve kterém městě jsou, a strašně se diví, že nemáme například mapu Chebu,“ směje se.
Odliv turistů nepociťují ani v infocentru v Sokolově. „Podle mého názoru chodí lidí hodně. Zavítají k nám i cizinci, Francouzi, Němci nebo Rusové. Nejvíce zahraničních návštěvníků máme ale z Německa,“ říká Kamila Heráková ze sokolovského infocentra. Nejčastěji se ptají na turistické cíle ve městě a jeho okolí. Často se ptají na Loket, Cheb nebo Teplou. „Ale úplně nejvíce chtějí mapu Sokolova,“ směje se Heráková. Kromě knih, map a letáků nabízí středisko i vstupenky na nejrůznější kulturní akce. „Hodně lidí sem chodí právě pro vstupenky,“ říká.

I zde občas dojde ke kuriózním situacím. „Kromě toho, že k nám několikrát volal nějaký pán a ptal se, proč mu neteče teplá voda, jsme tu měli i telefonát, kdy volajícího zajímalo, jaké počasí bylo v lednu před dvaceti lety. Také jsme zde měli dotaz, kde si má návštěvník nechat okovat koně. Doporučili jsme mu statek Bernard,“ směje se Heráková.

A jaká je situace například v Horním Slavkově? „Jsme malé město, mnoho turistů do infocentra nezavítá a lidé většinou přicházejí už vybavení a připravení. Takže například dotaz na autobusové spojení jsme tu měli jen jednou,“ konstatuje Zdeněk Heppner ze slavkovského infocentra. Nejčastěji se jej prý lidé ptají na cestu na rozhlednu v Krásně a také kdy bude znovu otevřen důl Jeroným. „Občas se také zajímají o porcelánku,“ dodává.

Test Deníku

Redakce Sokolovského deníku si během léta prověřila vybraná infocentra v kraji. Redaktor se vydával za turistu a chtěl radu. Vyptával se na nejbližší bankomat, nejzajímavější památky v okolí, jejich otevírací dobu a kudy se k nim dostane. Deník tak prověřil informační střediska v Jáchymově, Nejdku, Božím Daru a Chebu. Všude ochotně poradili a doporučili nejlepší turistické cíle. Zavítali jsme i do Rotavy. Tam sice bylo infocentrum z důvodu dovolené zavřené, pracovnice ze sousední knihovny však se vším bez problémů pomohla. Prodala požadované pohlednice, mapu a vysvětlila, kude vede cesta k místní přírodní zajímavosti – Rotavským varhanám.

(ady,mih)