Od listopadu tohoto roku si školy budou muset hradit několik tisíc korun ročně za připojení k internetu. Náklady za připojení dosud hradilo ministerstvo školství. Nyní je ale na každé škole, jakým způsobem si připojení k internetu zajistí.


„Ze strany ministerstva školství je to neseriózní jednání. Bez jakéhokoliv upozornění si školy musí samy zařídit financování připojení k internetu. Musíme to ale zařídit,“ uvedl ředitel kraslické základní školy Zdeněk Pečenka s tím, že pro malé obce je to velké finanční zatížení. „Například v Jindřichovicích platí obecní úřad na malou školičku 240 tisíc, což není malá částka. Nyní se jim částka o připojení k internetu ještě navýší,“ řekl Pečenka.
Lépe na tom není ani Základní škola v Libavském Údolí. „Ve škole jsme se domluvili, že internet chceme, používáme ho totiž například i k bankovnictví nebo jiné administrativě. Nyní to musíme projednat ještě se starostkou obce Petrou Gajičovou,“ tvrdí ředitelka školy Bohuslava Panská.


I další základky chtějí zůstat připojené k internetu. „Budeme si ho hradit i nadále. Máme tu volitelný předmět informatiku, ve kterém ho dost využíváme,“ poznamenala ředitelka školy v Krajkové Radomíra Juřičková.


„Bez připojení k internetu nechceme být. Budeme si ho hradit z rozpočtu školy. Celkem nás ročně vyjde zhruba na 36 tisíc korun,“ připojuje se i ředitelka Základní školy v ulici Školní v Horním Slavkově Anna Raiskupová. Hornoslavkovská škola navíc do budoucna plánuje rozšíření počítačové pracovny o další učebnu.