VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Pavel Poc: Německá veřejnost je protijaderně nadšená

Karlovarský kraj - Rozhovor s českým europoslancem Pavlem Pocem o budoucnosti jaderné energetiky

1.6.2011
SDÍLEJ:

Český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc (ČSSD/S&D).Foto: Deník/M. Hloušek

Bezpečnost evropských jaderných elektráren i budoucí rozvoj oboru jaderné energetiky byly tématy 6. Jaderného fóra, které se v květnu uskutečnilo v Praze. Na odborné konferenci se sešli přední odborníci zabývající se danou problematikou spolu s politickými špičkami z členských států Evropské unie. Mezi vystupujícími byl například eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger, francouzský státní tajemník pro průmysl a energii Eric Besson či český poslanec Evropského parlamentu Pavel Poc (ČSSD/S&D). Jelikož ve Štrasburku a v Bruselu reprezentuje naši zemi, ale i Karlovarský kraj, redakce Sokolovského deníku mu položila na zmíněné téma několik otázek.

Po fukušimské katastrofě a tragédii, která zasáhla Japonsko, se v evropském kontextu začalo široce mluvit o osudu jaderné energetiky a její bezpečnosti. Jak situaci vnímají okolní státy a jaký je váš názor na tuto problematiku?
V Německu je nyní veřejné mínění posunuté směrem proti jaderné energetice. Velké množství občanů ji odmítá a chce do určitého roku zrušit jaderné elektrárny. Další silní evropští hráči Británie a Francie chtějí na jádru zůstat.
To znamená, že v tuto chvíli nehrozí situace, kdy by se nastartovala jakási iniciativa, která by řekla, že Evropa nebude jaderná. To skutečně nehrozí. Co se týká všeobecného názoru, tak to asi nejlépe na Jaderném fóru řekl eurokomisař Günther Oettinger, že současná štěpná energetika je mezistupeň. Ještě nám musí třicet až padesát let vydržet a pak asi budeme schopní dělat něco jiného. A nejspíše to bude něco na bázi laserem indukované fúze. Tato technologie existuje a jak Francouzi, tak Američané jsou již patnáct deset let od realizace. Záleží samozřejmě, kolik do toho nasypou peněz.

Loni jste na půdě Evropského parlamentu v Bruselu inicioval jednání odborníků, kde zaznělo, že České republice a Evropě hrozí do budoucna nedostatek specialistů z oblasti jaderné energetiky. Je za tím prý dlouhodobě klesající zájem studentů o technické obory. Jaký je současný trend?
Co se týče vzdělání, tak to bude potřeba posílit v každém případě. A když někdo říká, že nechce jádro, tak stejně bude potřebovat lidi, kteří ho toho jádra zbaví. Dále je nutné brát na zřetel otázku odpadu – ta se musí řešit tak i tak. V Německu je navíc patrný tlak řady průmyslových podniků na to, aby se stavěly větrné elektrárny a podobné věci. Veřejnost je tam zkrátka takzvaně protijaderně nadšená. Narazí ale na stejný problém, který jsme řešili na loňském jednání, že ani na dekompozici jaderných elektráren nebudou mít dostatek odborníků.

Je tedy jaderná energetika v ohrožení?
Já věřím tomu, že žádné klíčové součásti jaderné energetiky napadené nejsou. Ani vzdělání či otázka nakládání s odpadem. Nás, jako Českou republiku, to v zásadě trápit nemusí. Problémem však budou bilaterální vztahy. Jestliže budeme dostavovat náš Temelín, tak se zcela jistě na zadní postaví Rakousko. Ale je to otázka zmíněných vztahů a je na naší české schopnosti či neschopnosti vypořádat se s byrokracií. Nyní však myslím byrokracii v dobrém smyslu. Evropská iniciativa je totiž zvyklá postupovat relativně precizně. A pokud se dostojí všem právním podmínkám a vše bude procesně správně, tak na nás opět nikdo nemůže. A je jen na nás, jestli se naučíme takto postupovat.

Autor: Milan Hloušek

1.6.2011
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři 22 000 Kč

Mechanici a opraváři ostatních strojů a zařízení (kromě přesných strojů) Servisní technik/opravář strojů a zařízení. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, - osobně - Dukelská 1855 (v budově Komerční banky - 2. patro), 358 01 Kraslice 10:00 hodin - 11:30 hodin, - e-mailem na adresu jarmila.ranglova@bergland24.cz, , Upřesňující informace:, , Náplň práce:, - opravy a servisní práce na strojích od ručního el. nářadí přes zahradní sekačky, - asistence vedoucímu servisního oddělení, , Nabízíme:, - stravenka v hodnotě 100,- Kč za odpracovaný 4h denně, zaměstnnec si na stravenky nepřispívá, k platu tak +- 2000,- Kč ve stravenkách, , Pracovní doba dle dohody, , Místo výkonu práce: Wolkerova 1269, 358 01 Kraslice. Pracoviště: Bergland s.r.o. - 002, Wolkerova, č.p. 1269, 358 01 Kraslice. Informace: Jarmila Ranglová, +420 773 687 357.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební dělník 110 Kč

Ostatní řemeslníci a kvalifikovaní pracovníci hlavní stavební výroby jinde neuvedení Všestraný samostatný řemeslník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 110 kč, mzda max. 160 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu:, - telefonicky - Jan Jaroš 602606036, - e-mailem - jenstar@jenstar.cz, , Vhodné místo pro samostatné manuálně zručné řemeslníky. ŘP sk.B výhodou, , Činnost zaměřená na montáže litinových a ocelových zábradlí, opravy stožárů VN na Plzeňsku a Karlovarsku. Drobné stavební opravy na rozvodnách v kraji.. Pracoviště: Jenstar s.r.o., Krátká, č.p. 994, 357 31 Horní Slavkov. Informace: Petra Jarošová, +420 607 818 301.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 14 900 Kč

Číšníci a servírky Servírka/číšník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 14900 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Způsob kontaktu uchazeče:, , Výběrovým řízením, které proběhne dne 27.7.2018 v 10:00 hodin ve školícím středisku Úřadu práce Sokolov., , Požadujeme:, praxi v oboru, aktivní znalost RJ, znalost staroslovanské kuchyně, vysoké pracovní nasazení a odpovědnost. Pracoviště: Přírodní pivní lázně s.r.o. 001, Zámecká, č.p. 70, 357 33 Loket. Informace: Yury Beschastnyy, +420 607 075 455.

Bankovnictví a finanční služby - Bankovnictví a finanční služby Ostatní úředníci 18 810 Kč

Ostatní úředníci jinde neuvedení Vrchní referent/rada - sociální pracovník v Oddělení NSD KoP Kraslice. Požadované vzdělání: vyšší odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18810 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Generální ředitelka Úřadu práce České republiky, jako služební orgán, příslušný podle § 10 odst. 1 písm. f) zákona č. 234/2014 Sb., o státní službě (dále jen „zákon“), vyhlašuje výběrové řízení na služební místo: vrchní referent/rada – sociální pracovník v Oddělení NSD Kontaktního pracoviště Kraslice Krajské pobočky ÚP ČR v Karlových Varech, ID 11103602, v oborech služby „Nepojistné sociální dávkové systémy“ a „Sociální služby a sociální práce“., , Místem výkonu služby jsou Kraslice., , Služba na tomto služebním místě bude vykonávána ve služebním poměru na dobu určitou, a to po dobu dočasně nepřítomného státního zaměstnance (zástup za mateřskou a rodičovskou dovolenou). Předpokládaným dnem nástupu na služební místo je 1. září 2018., , Služební místo je zařazeno podle Přílohy č. 1 k zákonu o státní službě do 10. platové třídy., , Hlavní popis činnosti vykonávané na služebním místě:, •řešení sociálně-právních a sociálně zdravotních problémů klientů aplikací odborných metod sociální práce, diagnostická činnost, poradenství, účast na jednání se správními orgány a jinými organizacemi v zájmu klientů,, •zajišťování agendy při poskytování dávek hmotné nouze,, •poskytování poradenství v oblasti dávek pomoci v hmotné nouzi,, •zpracování žádostí v aplikačním programu, vyhodnocování nároků na dávky,, •plnění úkolů a povinností vyplývající ze zákona č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi., , Posuzovány budou žádosti[1] o přijetí do služebního poměru a zařazení na služební místo nebo žádosti o zařazení na služební místo (dále jen „žádost“) podané ve lhůtě do 1. srpna 2018, tj. v této lhůtě zaslané prostřednictvím provozovatele poštovních služeb na adresu sídla organizačního útvaru služebního úřadu: Úřad práce ČR, Krajská pobočka v Karlových Varech, Závodní 385/98, 360 01 Karlovy Vary, nebo osobně podané na podatelnu organizačního útvaru služebního úřadu na výše uvedené adrese. Žádost lze podat rovněž v elektronické podobě s uznávaným elektronickým podpisem na elektronickou adresu organizačního útvaru služebního úřadu podatelna@kv.mpsv.cz nebo prostřednictvím veřejné datové sítě do datové schránky ID xgmzpcw., , Obálka, resp. datová zpráva, obsahující žádost včetně požadovaných listin (příloh) musí být označena slovy: „Neotevírat“, a „Výběrové řízení pod č. j. UPCR-2018/64322-78099805“., , Příslušné formuláře, informace ohledně kvalifikačních požadavků a další informace získáte na stránkách Integrovaného portálu MPSV: http://portal.mpsv.cz/web/upcr-kariera/. Pracoviště: Úřad práce české republiky - krajská pobočka v karlových varech, kontaktní pracoviště kraslice, Palackého, č.p. 1891, 358 01 Kraslice. Informace: , .


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Děti z chudších rodin nemusí ze škol odcházet bez oběda

Ilustrační foto

Mariánské Lázně zamíří do Sokolova, čeká je U19

Nepoučitelný pražský taxikář a suverénní sedmiletá heligonkářka: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pátek 20. července 2018.

Vytříděný elektroodpad vážil jako čtyři lokomotivy

Karlovy Vary – Váha čtyř lokomotiv, která odpovídá skoro 305 tunám, je tíha elektroodpadu, který obyvatelé Karlovarského kraje vytřídili v minulém roce. Vyplývá to ze záznamů neziskové společnosti REMA, která v České republice odpad sváží a dále recykluje.

Ujel od nehody s dodávkou plnou pašovaného tabáku

Sokolov – Únik na spotřební dani ve výši 1,4 milionu korun a s tím spojené problémy. To byly zřejmě hlavní důvody, proč cizinec ujel od dopravní nehody v sokolovské ulici U Divadla.

Pylu trav v ovzduší ubyde

Sokolovsko – Dominantním pylovým alergenem zůstane pro následující období pyl trav, jeho koncentrace v ovzduší se ale pozvolna sníží.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT