VYBRAT REGION
Zavřít mapu

21. světové skautské Jamboree

SOKOLOVSKO/VELKÁ BRITÁNIE - Termín konání: 27. července až 8. srpna v Hylands parku poblíž městečka Chelmsford ve Velké Británii

6.9.2007
SDÍLEJ:

Světové Jamboree ve Velké Británii.Foto: Martin Dvořák

III. část

Global Development Village (řešení světových problémů)

Na této aktivitě jsme měli řešit jeden z celosvětových problémů. Na výběr byl mír, AIDS, komunikace, kultury, vzdělání, hlad, nemoci.
Já jsem se dostal do skupinky řešící komunikaci, kde hlavně jsme si to názorně předvedli na hře. Každý stát, každá národnostní menšina má jiné zvyky a jiné tradice v komunikaci. Například když s Vámi mluví lidé z Afriky, jsou zvyklí se vás dotýkat na rukou.

Hodně korejských, japonských států má ve zvyku se před jakoukoli konverzací uklonit a popřát hezký den. V jiném státě (mnou zapomenutém) se dva muži nesmějí začít sami spolu bavit, dokud je nepředstaví jakákoli žena, i když se ti dva muži znají.
Velmi zajímavé byly pozdravy a „věci“ dělané při pozdravech. V našem stanu, kde jsme to probírali, byli Češi, Holanďané, Japonci, Mexičan, Švédi a Belgičané.
Dozvěděli jsme se, že je normální při pozdravu „Dobrý den!“ se uklonit, dát pusu na obě tváře, sáhnout na rameno, uklonit se.
„Mnoho kultur, mnoho zvyků. Mnoho pozdravů, mnoho řečí. Mnoho lidí, málo komunikace!“

Trash (odpady)

Aktivita složená ze 4 podsekcí. První byl kvíz z několika otázek, kde jsme byli rozděleni do týmů a měli jsme odpovídat na otázky, které se týkaly globálních problémů, specificky odpadu.
Druhou bylo vytvořit most z beden od piva či lima a z prken a museli jsme se takhle dostat na určité území, tam postavit prak z pomůcek, co jsme měli, a nastřílet pět míčů do kbelíku.

Třetí byla muzika – nádherně uklidňující. Byli jsme rozděleni na několik skupin, na lidi, co hrají na bubny (popelnice), činely (poklice od popelnic) a celkové železo (nákupní košíky, plechovky, výfuky, kola…) další byli „šejkem“, ti dostali barely od vody naplněné kameny či pískem a pohybem z toho vyluzovali zvuky.
Poslední skupinou byli bubeníci na veliké plastové bubny… veliké barely a malé barely. Začínalo se hrát postupně, od každého zvlášť, abychom si vychutnali určité zvuky.

Pak se vše zajímavě mixovalo dohromady a probíhalo měnění hudebních nástrojů a opět hraní, avšak jiných rytmů… nakonec se to promíchalo napotřetí, aby si každý vyzkoušel hrát na všechny tři oblasti.


Gillwell Adventure (aktivity v Gillwell parku)

Další velice zajímavá aktivita, v Gillwell parku. Celkem tam byly čtyři aktivity.
Nejprve nás rozdělili všechny do různých barev, podle kterých jsme chodili na aktivity.
První bylo pro nás Motion & Mountain Zone, kde byly úkoly ohledně lezení, bouldrování, slaňování, střelba z luku, jízda na čtyřkolkách, chůze po pružinových botách, chůdách.

Nedalo se to vše stihnout, já osobně jsem vyzkoušel pouze lezení – bouldrovací stěnu, slaňování a pak umělou skálu ve třech obtížnostech a elektrickou pohybovací bouldrovací stěnu, která měnila rychlost a různé polohy, od vodorovné po různé úhly sklonění.
Druhou byla Discovery Zone, která se skládala z prohlídky Gillwell parku, měli jsme štěstí, že nás bylo tolik Čechů, zařídili jsme si prohlídku v češtině. Jen tak mimochodem, Gillwell park je velikou skautskou základnou v UK, kde jsou různé skautské aktivity.

Třetí bylo Challenge Valley – něco na způsob velikého vojenského cvičiště, ohromně veliké překážkové dráhy, která obsahovala přelézání, podlézání, skoky, šplhání, plazení se, lezení tunelem, klouzačku, kladinu, slalom. Já to běžel jen jednou a kus, pak jsem došel do cíle kvůli kolenu.
Avšak Zvonek od nás (jeden super kluk z Ostravy) udělal rekord z Jamboree, celou dráhu proběhl DESETKRÁT!
Čtvrtou a poslední byla Scouting Skills – skautská praxe, kde bylo rozdělávání ohňů, pletení turbánků, výroba lan a různé takovéhle věci, lepení, malování, výroba ze dřeva…

Pokračování příště …

6.9.2007
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předseda ČOV Jiří Kejval.
102

Předseda ČOV Kejval: Ledecká? Ona bude letos královnou olympiády

Videosouhrn Deníku – 17.–18. února 2018

Jizerská 50, chodci vs. řidiči, výcvik topičů a zpěvavé dračky: videa víkendu

Modeláři se pustili do výroby nejsložitější miniatury parku

Mariánské Lázně – Nejsložitější a nejpropracovanější, právě tyto přívlastky má model zámku v Hluboké nad Vltavou, který přibude do miniaturparku Boheminium v Mariánských Lázních.

Abertamy ctí tradici, rukavičkářskou výrobu připomene muzejní expozice

Abertamy - Nejspíše už na podzim vznikne v Abertamech nové muzeum rukavičkářství.

Policie nachytala při kontrolní akci 16 řidičů, kteří spáchali přestupek

Karlovarsko - Devět řidičů se dopustilo dopravního přestupku, pět řidičů nepoužilo bezpečnostní pásy a ve dvou případech bylo vozidlo v nevyhovujícím technickém stavu.

Do oprav dvou průtahů vloží kraj dvacet milionů

Karlovarský kraj - Děpoltovice a Odeř se dočkají modernizace poničených silnic ve svém okolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT