I. část

Ve dnech 27. července až8. srpna se ve Velké Británii v Hylands parku poblíž městečka Chelmsford uskutečnila tradiční akce Světové skautské Jamboree.

Opening Ceremony

Zahajovací ceremoniál byl rozdělen na dvě půlky, kvůli princi Williamovi, který měl původně přijet večer, ale nemohl, tak se slavnostní část přesunula na dopoledne, kdy princ pronesl několik slavnostních slov. Poté, co opět odjel, byla několikaminutová prezentace světového skautingu. Poté jsme byli uvítáni na Jamboree 2007. Zpívalo se, hrálo se na různé nástroje. Byly vyvěšeny vlajky zemí, které se Jamboree účastní.
Večer měla přijet skupina Sugababes, která nakonec nepřijela, a tak byla nahrazena různými zpěváky, zpěvačkami a jinými skupinami, ale i tak ta muzika dokázala roztancovat celé Jamboree. Všichni si to užívali a tancovali se všemi, bylo jedno, s kým tancujeme, odkud kdo je či jaké náboženství vyznává, byl tu, a tak se chtěl bavit stejně tak jako my!

Splash (vodní hrátky)

Vodních aktivit k výběru bylo mnoho, od malé k velké plachetnici přes otevřenou a zavřenou kánoi, stavění raftů.
Vše začalo už den předtím, kdy Mája (Leader – jakoby vedoucí) nám rozdávala kartičky, na co chceme jít. Jmenovala nám aktivity a já si vybral raft, poněvadž jsem si myslel, že zažiju divokou řeku. Jenže Mája nám zapomněla přečíst Raft Building (stavění raftu).
Druhý den jsme vyjeli busem na vodní přehradu, kde jsme se vydali na naše aktivity, trochu mne mrzelo, že mám stavění raftu, to proto, že se na vodu vůbec nedostanu. Když jsme dorazili na místo, rozdělili nás do barev, my byli žlutí.
Úkolem bylo postavit vor ze 4 modrých barelů, několika klád a provazů. Dostali jsme napůl postavený raft – vor (zjistil jsem, že raft je to samé jako u nás v češtině vor).

Pevně jsme to svázali lodními uzly a stahovacími smyčkami a dostali jsme instrukce, jak si obléknout vestu, jak držet pádlo a mít pevně zapnutou přilbu.
Úkolem bylo vyrazit na vodu a dopádlovat na stanoviště ve vodě, kde jsme dostali míčky a ty jsme měli přivézt zpět k vlajce. Toto se opakovalo stále dokola, do té doby, než jsme byli pochváleni jako nejlepší raft.
Plavali jsme ještě jednou, když jsme narazili na raft plný holek, které po nás začaly cákat vodu, tak jsme se Sunnym seskočili do vody a začali rozhýbávat dívčí raft, dokud se neomluvily, a pak jsme pluli dál.

Potkávali jsme piráty, kteří byli ve vodě a pokoušeli se nám rozvázat naše uzly, ale jaksi jim to vůbec nešlo, také po nás stříleli balonky naplněné vodou, což bylo geniální… měli obrovský prak…a nás náhodou netrefili.
Ke konci nás přivázali na motorový člun a odtáhli na břeh… kde jsme rozbourali raft a udělali společnou fotku a šli zpět k autobusu.
Nakonec tato aktivita ve mně změnila všechna očekávání. Bylo to plné adrenalinu, strachu, rychlosti a fyzické zdatnosti!

World Willage (světové vesnice)

Aqua i Terra byl program na dva dny … přitom každý sám a na celý den… byly to světové vesničky, které nám nabízely možnost poznat kulturu jiných států, tradice, zvyky, sporty, jídla, náboženství, tance, umění …
Bylo toho strašně moc, na celý den akorát, než jsme stačili jedno stanoviště projít…
V TerraVille mne zaujalo učení na dudy, skotské tance, skotské hry.
V AquaVille naopak holandské hry a švédské, výuka na africké bubny djambe, které jsem si oblíbil už předtím u nás v kempu, a pak jídlo, výroba holandských placiček a výroba marcipánu.


Pokračování příště …