II. část

Elements (elementy)

Na této aktivitě jsme si vyzkoušeli, různé přírodní elementy – vodu, vzduch, oheň a Zemi. Přitom pro každou aktivitu byl jiný rámcový plán.
Vím, jen ve vzduchu se děla světový rekord ve vypuštěných raketách, oheň – různé zkoušky zapalování ohňů…
Více nevím, protože jsem se této aktivity bohužel nezúčastnil.

Den Úsvitu a velký festival jídla

Dne prvního srpna, jsme měli budíček v 6 hodin, protože byl velice významný den. Oslavovalo se 100 let výročí skautingu.
1. srpna vše začalo … byl první skautský tábor na ostrově Brownsea, Robert Baden Powell zatroubil poprvé na svůj roh a začínal se tvořit skauting …
Ráno k snídani jsme dostali šátky, které jsem si měli vzít na krk, místo běžných šátků kontingentových a šátků Jamboree.
Když jsem se dostavili do arény, bylo slavnostní zahájení druhého století skautingu – s přímím přenosem několika stovek skautů a skautek z ostrova Brownsea, následoval proslov Lorda Baden Powell, vnuka zakladatele skautingu, bylo vypuštěno několik stovek bílých holubic jako symbol míru, bylo též do vzduchu vhozeno tisíce balónků v mírových barvách (červená, modrá, žlutá, oranžová, zelená, růžová), každý si obnovil svůj skautský slib s lidmi z celého světa.

Měli jsme si podat levou ruku se skautkami a skauty co seděli v mém okolí, poté jsme dostali povel, abychom si nechali podepsat na ten šátek lidé v našem okolí, abychom svázaly přátelství.
Po podepsání jsme se odebrali do tábora, kde jsme si dali oběd a začali se připravovat na food festival.
Food festival neboli festival jídla, se konal u našeho Sub Cempového podia. Cílem food festivalu bylo poznat jídla cizích zemí.
Každá země se tam reprezentovala nějakým jídlem. My Češi jsme dělali bramboráky (Vošouky).

Obešel jsem všechny stánky s jídlem. Nejdéle jsem strávil u Mexičanů, pitím a jedením čili papriček a čili drinku. Tekly mi slzy pálivou sílou.
Velmi zajímavá byla Belgie, kdy jsme si mohli vyrobit špíz z ovoce a namáčet do belgické čokolády… byla vskutku výborná.
Maďarky dělali něco podobného jako palačinky, jen byla trochu jiná chuť, a bylo to zalévané kousky banánu s čokoládou.

Japonci měl výbornou rýži s masem. Jinak Američané měli sušenky, Britové tousty … na naše bramboráky se stály veliké fronty…
Večer byl slavnostní koncert, všude se říkalo, že přijede nějaká známá skupina a ono nic! Byly tam jen imitátoři slavných zpěváků – Madony, Robieho, různé skupiny, pak různé další… koncert nic moc. Ale i tak jsme na tu trochu dobré muziky se trochu odreagovali.

Starburs (pracovní den)

Den, kdy se všichni účastníci kempu odebírali na práce, které jsou někomu či něčemu prospěšně. My jeli autobusem do pralesa starého 4000 let, kde jsme dopoledne nosili všechno suché dřevo z lesa na jednu hromadu a tím čistili les od suchého dřeva … v tom velikém horku to bylo nádherné… krásně vyčerpávající, ale opalující.

Pak následoval oběd s velikou pauzou, a poté jsem šli kácet stromky… dělat prořízku stromků, mladých, krásných břízek, které jsme v tom parném dni tahali a pak z nich stavěli plot…

Ve skupině jsme byli s Korejci, které jsme naučili vytvořit řetěz na skupinovou práci, abychom se tolik šetřili, trvalo to dlouze, ale nakonec to 98% ze všech tamních Korejců pochopilo, sice se občas našel nějaký, který se chtěl projít sám, ale dopadlo to dobře.


Pokračování příště …