Kromě změn ročního období se alergici musejí dennodenně popasovat s prachem ve svých domácnostech. Pravidelný úklid se promění v činnost, která je vyčerpává mnohem více než zdravého jedince. Přes veškerou snahu se prakticky nedá zbavit alergenů v domácnostech, ale je zde šance omezit vše na minimum a alergikům tak usnadnit život. „Nejdůležitější je zajistit, aby se při úklidu zbytečně neprášilo. Místo koštěte používejte vysavač s filtrem, prach utírejte navlhčeným hadříkem a prádlo ideálně sušte v sušičce," radí hlavní školitelka dam na úklid Iveta Čekanová.

Nejrozšířenějšími alergeny jsou prach a pyly, k nim se přidávají plísně. „Nebojte se používat léty osvědčené pomocníky, jako například ocet, citron, jedlou sodu nebo sůl. Nejenže je máme pokaždé v kuchyni, ale navíc jsou pro nás přirozenější a méně agresivní," vysvětluje Čekanová. Osvědčené babské rady se ukázaly jako jedny z nejúčinnějších při úklidu. Ocet a citron jsou díky své kyselosti vhodné k odvápnění rychlovarných konvic, vodovodních baterií i k mytí podlah.

Kombinace octa a jedlé sody je vhodným mycím prostředkem pro odstranění nečistot v koupelně, která je náchylná k plísním.

„Každý týden se zaměřte na všechny kachličky, rohy a spáry. Nezapomínejte ani na závěs či dveře sprchy a všechna zákoutí. Plíseň umí být nenápadná a velmi agresivní," varuje Iveta Čekanová.

Důležité je pravidelné větrání a snaha o udržení správné teploty a vlhkosti. To je jedna z nejlepších prevencí.

Alergici by neměli podceňovat důležitost pravidelného úklidu.

„Pokud můžete, zbavte se všech zbytečných povrchů a textilií. Ideálně nahraďte koberce jiným typem podlahy, který se bude snáze udržovat a nebudou se v něm držet prach a roztoči," radí Čekanová. Pro alergiky rozhodně nejsou vhodné záclony, závěsy nebo přehozy. V případě, že je mají v domácnosti, je vhodné je pravidelné prát. V případě praní záclon je důležité dát si pozor na případnou vlhkost, která je živnou půdou pro plísně. Ideální je v takové situaci vše sušit v sušičce.

U prachu je vhodné používat buď vysavač, nebo vlhký hadr. Kromě nábytku by se měly utírat i listy rostlin. Nedoporučuje se zametání, které prach rozvíří. „Pokud máte doma nějakého chlupatého domácího mazlíčka, nepouštějte ho minimálně do ložnic a dětských pokojů. Nezapomeňte jejich srst vyčesávat, abyste minimalizovali poletující chlupy po bytě," říká odbornice

Přes všechna tato opatření se rizika pouze sníží.

Rýma ani kýchání nikdy úplně nezmizí.