To jsou pouhé dva příběhy z mnoha, při kterých kvůli nepřiměřené rychlosti zabili řidiči člověka. Až neuvěřitelných 86 procent motoristů jezdí nepřiměřenou rychlostí, která je nejčastější příčinou dopravních nehod. Další sedají za volant pod vlivem drog či alkoholu. A právě tyto negativní jevy se snaží vysvětlit mladým studentům, budoucím řidičům, na sokolovských středních školách. Na projektu spolupracuje městská policie se studentským zastupitelstvem.

Mladí lidé kromě hrůzných příběhů, slyší i řadu rad při debatách, do kterých se aktivně zapojují. Vyzkoušet si také mohou pomůcky, na které nikde jinde jen tak nenarazí.

Zdroj: Youtube

„Náš program je postaven tak, že první hodinu si povídáme o situacích, do nichž se mohou na silnicích dostat. A také o tom, co je za volantem nepřípustné. Tedy o alkoholu nebo drogách. Využíváme přitom také praktické pomůcky, například takzvané opilecké brýle simulující vidění při půl promile alkoholu v krvi. Nebo brýle, které zase navozují únavový stav před příchodem mikrospánku,“ uvedla preventistka sokolovských strážníků Renáta Černá.

MHD v Sokolově
Za nevytížené spoje platí Březová téměř tři miliony korun. Chce jiné podmínky

Ve druhé hodině následuje promítání snímku, konkrétně jde o jeden z příběhů z filmu 13 minut dokumentaristy Víta Klusáka. Po jeho zhlédnutí je čas na debatu o tom, co film ukázal. Projekt 13 minut „navštíví“ v Sokolově postupně Integrovanou střední školu technickou a ekonomickou, Střední živnostenskou školu, Gymnázium, Soukromou obchodní akademii i vojenskou a policejní školu.

V pouštěném dokumentu je příběh mladého člověka, který je věkem nejbližší právě studentům třetích ročníků. Po dopravní nehodě, kterou způsobil, skončil ve vězení. Sami studenti přiznávají, že je děj příběhu doslova vtáhl. "Při promítání bylo naprosté ticho. Po jeho skončení měly některé holky slzy na krajíčku," potvrdil jeden ze studentů.

V preventivní kampani cílené na nepřiměřenou rychlost „13 minut“ vyzývá řidiče oddělení BESIP ministerstva dopravy a Česká asociace pojišťoven, aby zpomalili, dokud skutečně není pozdě. Na projektu spolupracuje i Policie ČR a řada osobností včetně dokumentaristy Víta Klusáka. Kampaň je svým rozsahem největším preventivním projektem v oblasti bezpečnosti silničního provozu posledních let. Netradiční je i svým pojetím, kdy kromě obvyklých prvků kampaně, staví i na celovečerním dokumentu o vinících dopravních nehod. Ten se objevil i na televizních obrazovkách a vzbudil velký ohlas.