V sobotu začal listopad, který je pro mnohé jen dalším obdobím roku. Zejména pro muže ale začíná takzvaný Movember. Jedná se o charitativní a každoročně se konající genderově zaměřenou charitu, jejímž účelem je získání finančních prostředků a zároveň zvyšování povědomí o zdraví mužů. Záštitu pak celé akci poskytuje právě nadace Movember.

Symbolika měsíce je zaměřena především na prevenci typicky mužského onemocnění, kterým je rakovina prostaty nebo varlat.

Každoroční celosvětová akce je viditelná už na začátku listopadu, kdy se muži oholí a do konce měsíce si nechají růst knírek. Akce je všudypřítomně rozšířena jak mezi známé osobnosti, tak i mezi obyčejné lidi. „Movember dodržuji již třetím rokem. Líbí se mi myšlenka charity i ten nápad vypadat celý měsíc jako blbec. Mně knírek prostě nesluší, ale poctivě si ho vždy pěstuji," uvedl Vilém Linhart z Karlových Varů.
Celoměsíční vybírání finančního příspěvku mezi přáteli, firmami a sponzory vrcholí zasláním příspěvku na konto organizace. Ta nabízí přispění na konkrétní osobu, skupinu lidí nebo jako obecný dar, který bude použit na výzkum a boj proti rakovině, a také na osvětu problematiky.

Všichni zapojení do akce si pak mezinárodně říkají Mo Bro (bro = anglická zkratka slova brother – bratr) anebo Mo Sista (sista = anglická zkomolenina slova sister – sestra). Ano, akci mohou podporovat i ženy, a to zejména na konkrétních benefičních akcích k tomuto účelu pořádaných, kdy svůj knírek nosí pod nosem namalovaný na prstu anebo mají umělý. „Líbí se mi myšlenka měsíce zasvěceného mužům. Respektive jejich zdravotním problémům, které možná leckdo podceňuje. Když se v okolí pořádají tematické movember party, nevlezu dovnitř bez pořádného motorkářského knírku. Ten mám samozřejmě namalovaný," dodala Eliška Kucínová.

Na Movember se těší i Michal Tomek ze Sokolova. „Sice občas moje přítelkyně utrousí nějakou tu poznámku, že vypadám jak tydýt a že ji vousy šimrají, pak ale otočí a je hrdá na to, že nejen já, ale i další lidé se do takové akce zapojujeme," řekl.

Povědomí o akci se v naší republice snaží šířit i řada umělců a známých tváří. Mezi ně se řadí například Karel Gott, skupina Wohnout, fotbalový tým AC Sparta, Zdeněk Izer, Dan Bárta a další osobnosti.

Pravidla Movemberu:

1) Změň tvář mužského zdraví a přihlas se na movember.com
2) 1. listopadu s čistě oholenou tváří začni pěstovat knír po dobu 30 dnů.
3) Gentlemani nepodvádějí. Žádné bradky, plnovousy ani falešné kníry.
4) Využijte moc kníru a pomozte iniciovat diskuzi o problematice zdraví mužů a získat prostředky pro boj s rakovinou prostaty a varlat.
5) Za všech okolností se každý chlap musí chovat jako gentleman.