Za záchranu hradu a svoji práci pro region byl nominován na Cenu Via Bona v kategorii Srdcař. Z více než šedesáti nominovaných se dostal mezi tři, kteří postoupili do finále.

„Jsem toho názoru, že si toto ocenění zaslouží za to, co pro region dělá. Záchrana hradu je náročná věc, čelí těžkým a složitým věcem. Zaměstnává sociálně vyloučené lidi díky sociálnímu podniku. 24 hodin denně se stará o těžce nemocného kamaráda. A za tu dobu, co ho znám, jsem nikdy neslyšela, že by si na něco stěžoval,“ říká jeho partnerka a nejbližší spolupracovnice Martina Vavřínová. Právě ona Bedřicha Loose nominovala. „Často byl od všeho zrazovaný, že je to zbytečné, že to nedokáže, ale nevzdal to. Ale je pravda, že mu spousta lidí i fandí a podporuje ho,“ dodala.

O záchraně hradu Hartenberg jsem si povídala i se samotným hradním pánem.

Kdy vás poprvé napadlo, že se pustíte do opravy Hartenbergu? Proč jste do toho šel, když hrad po požáru vypadal, jak vypadal?

Po úmyslných požárech v letech 1985-1991 nezůstala na hradě jediná místnost, zbyly jen hromady kamení a suti s několika torzy staticky narušených a nebezpečných zdí. Obnova hradu neměla původně podporu ani mezi odborníky. Nebylo moc cest na záchranu, ale hrad si postupně tu svoji našel.

Fotografie z hradního archivu ukazují stav po ničivých úmyslných požárech i to, jak Bedřich Loos se stovkami dobrovolníků vrací hrad do života.Zdroj: Deník / Lucie ŽippaiováCelkem přijelo díky hradu a dění kolem něj na Sokolovsko nejen mnoho odborníků, ale také několik set mladých, nápomocných a inteligentních lidí z více než 75 zemí světa, připravilo se mnoho desítek akcí pro děti, enviromentálních, sociálních projektů. Vznikl sociální podnik, mezinárodní akademie a také stavební huť, která úspěšně obnovuje a stabilizuje památky po celém kraji. Hrad je postupně stabilizován, dokumentován a obnovován. Má bohatou historii, neskutečně krásnou krajinu a přírodu kolem, je to taková malá encyklopedie na dlani. Dává příležitost ve svých příbězích poznat, co je důležité a dobré pro naše životy, co funguje a kudy cesta nevede.

Co je na obnově hradu nejtěžší a co naopak nejhezčí?

Obnovovat hrad je velmi obohacující, poučné. Všichni čelíme stále se měnícím společenským, ale také životním podmínkám. Tu migrace, terorismus, politická soutěž, sucha, kvalita potravin, legislativa. Přizpůsobovat se těmto podmínkám s úkolem obnovy a využití takového místa není lehké. Kompletní obnova hradu a okolního území (parku, pivovaru, předhradí, rybníka, sýpky, školy) do stavu původního by stála řádově několik miliard korun – již málokdo si umí představit, jak to zde vypadalo před všemi těmi ranami, ničením, rabováním, požáry. Krásná je podstata obnovy a využití, bohatá historie, nádherná příroda kolem, to osloví mnoho milovníků přírodních a historických krás, v tom je asi hlavní zdroj naděje pro budoucnost.

Měl jste někdy chvíle, kdy jste si řekl: A končím? Co je pro vás motivací a motorem, že pokračujete už tolik let? Na jaká úskalí hlavně narážíte?

Ani na chvilku mě nenapadlo to vzdát, mám hrad i okolní území opravdu pod kůží a spojil jsem s ním svůj život, a dokonce i život svých blízkých. Nejtěžší je právě ale dnešní doba, mnoho zárodků smysluplných věcí se udusí dříve, než se jim podaří vyklíčit. V posledních dvou letech mi po dlouhé těžké nemoci zemřela maminka, po půlročním marném boji podlehl rakovině i táta, který mě vychovával, denně 24 hodin vyžaduje ode mě stálou péči můj kamarád s parkinsonem.

Fotografie z hradního archivu ukazují stav po ničivých úmyslných požárech i to, jak Bedřich Loos se stovkami dobrovolníků vrací hrad do života.Zdroj: Deník / Lucie ŽippaiováTyto vážné, neléčitelné nemoci ukazují meze lidského těla. V takové chvíli jsme přišli z důvodů úmrtí maminky o finanční podporu Ministerstva kultury na obnovu hradu a tím zároveň i podporu sociálního podniku i stavební huti. Zde by přišel vhod osvícený mecenáš, donátor, podporovatel - někdo s patřičným rozhledem a nadhledem.

Hartenberg je stejně starý jako Notre Dame v Paříži, je stejně veliký, má bohatou historii a požár jej srovnal zcela se zemí a má také svou kapli s Matkou Boží. Miliarda eur přislíbená na pařížskou katedrálu od soukromých dárců ukazuje, že se umí pohnout mnoho srdcí, když jsou ohroženy symboly naší společné kultury. Hartenberg takovým symbolem je, jen není tak na očích - leží v marginální, podhorské, příhraniční oblasti na hranici hnědouhelné pánve. Bohužel jsme vloni na hradě řešili s policií jen další výpravy zlodějů, ničení a rabování. Mým motorem pro pokračování v práci je přesvědčení, že obnova hradu, okolí a to, co se kolem hradu děje, má smysl, a také víra, že to zvládneme, hrad obnovíme a využijeme pro projekty, které těm vyšším hodnotám poslouží.

Věnujete se řadě dobročinných činností. Pomáháte kamarádovi, sociálně vyloučeným lidem … Kde berete tu energii? I dobročinnost někdy vyčerpává…

Dobrá vůle nevyčerpává, ale nabíjí. Činit dobro je to, co nás obohacuje, ne ukracuje. Na hradě přiložilo již tolik lidí ruku k dílu, že to dodává důvěru, že to byla a je dobrá cesta.

Co říkáte na to, že vás vaše partnerka nominovala na ocenění? Jaká byla vaše první reakce?

Je to od ní hezké i obdivuhodné, že skrze všechny nesnáze a nároky obnovu hradu stále podporuje, nevěděl jsem o té nominaci. Nadace Via si osobně velmi vážím a mám ji rád, podporuje hodnoty, kterým věřím. Když přišla od ní zpráva, že jsem byl vybrán z více než 60 osobností mezi tři nominované, překvapilo mě to i mi to udělalo velkou radost.

Fotografie z hradního archivu ukazují stav po ničivých úmyslných požárech i to, jak Bedřich Loos se stovkami dobrovolníků vrací hrad do života.Zdroj: Deník / Lucie ŽippaiováNeberu to jako osobní ocenění, ale podobně jako odborné ocenění záchrany hradu Patrimonium pro Futuro, cenu pro Dobrovolníka roku, ocenění Stavební huti v rámci soutěže Stavba roku či mezinárodní ocenění v rámci trvale udržitelných projektů OECD jako poděkování všem, kteří se na obnově a všech zdejších aktivitách podíleli.

Na Hartenbergu pořádáte i řadu kulturních akcí, často dobročinných. Ta nejbližší se koná 25. května. Přiblížíte, o co půjde?

V týdnu od 20. do 26.května proběhne v naší zemi první ročník Sousedského týdne, ten se bude konat u příležitosti Evropského dne sousedů a Nadace Via jím chce zastřešit na sobě nezávislé sousedské akce napříč celým Českem. Na Hartenbergu proběhne v rámci tohoto týdne 25. května akce na pomoc dětem s onkologickým onemocněním.

CENA VIA BONA

Ústředním motivem Ceny Via Bona 2019 Nadace Via jsou „DOBRÁ SOUSEDSTVÍ“. Chceme ocenit jednotlivce, skupiny, podnikatele a menší firmy, kterým záleží na tom, jak se žije v jejich okolí. Udílení Ceny Via Bona 2019 proběhne v květnu v rámci Sousedského týdne, který rovněž pořádá Nadace Via.

Hlasovat lze do 30. dubna na www.cenaviabona.cz/pribeh/bedrichloos