začínáme, uvedla rektorka soukromé školy finanční a správní (VŠFS) Bohuslava Šenkýřová. Nové studijní středisko tato škola v Karlových Varech otevře letos 1. září a zájemcům o studium nabízí celou řadu oborů jak bakalářského, tak navazujícího magisterského studia. Podle rektorky Šenkýřové se školy vymění po vzájemné dohodě a VŠFS nabídne studentům VŠKV možnost pokračovat ve studiu za obdobných podmínek, protože získala akreditace oborů VŠKV. Tyto obory ale budou určeny pouze na dostudování stávajících studentů VŠKV, kteří budou mít zájem přestoupit na VŠFS. Souhlas akreditační komise už škola získala. „Přestup je dobrovolný. My jsme učinili všechny kroky, které by studentům tuto změnu měly usnadnit. Zachována proto zůstává i výše školného ve standardní době studia," zdůraznila rektorka Šenkýřová. A přiznala se, že mít pobočku této univerzity v Karlových Varech byl její sen. Ta zároveň nahradí pobočku VŠFS v Kladně, kterou univerzita uzavře.

VŠKV se dostala podle ní do obtíží kvůli nízkému počtu studentů, nyní jich zde studuje kolem čtyř set. A právě jejich pokles zapříčinil nedostatek prostředků na investice a modernizaci školy, která sídlí na T. G. Masaryka u hlavní pošty v budově, která patří městu. Roční pronájem činil 483 tisíc korun. Ve stejných prostorách bude sídlit i VŠFS, která školu hodlá vybavit ze svých prostředků, podle rektorky špičkovou technologií propojenou s její pražskou univerzitou.

Nájemné zůstává podle primátora Kulhánka (KOA) ve stejné výši. „Smlouva ještě uzavřena není, ale je před podpisem," uvedl primátor. Pro začátek počítá VŠFS se čtyřmi sty studenty, ovšem kapacitu hodlá rozšít až na tisícovku.

„Chceme garantovat kvalitu bakalářských i magisterských programů včetně univerzity třetího věku, rozsáhlá stipendia a akademiky bude škola do Karlových Varů vozit. Podle rektorky si VŠFS Vysokou školu KV nekupuje. Vše je na vzájemné dohodě obou škol.

„Pokud má škola více než tisíc studentů, pak o přežití nebojuje. My se řadíme mezi ně, protože u nás studuje na čtyři tisíce studentů a pobočku máme už dvanáct let i v Mostě. Jsme školou univerzitního typu, trváme na kvalitě vzdělávání, což si musejí uvědomit i studenti. Nejsme žádná charita," zdůraznila rektorka.

Vysoká škola Karlovy Vary končí vzdělávací činnost k 31. srpnu letošního roku. Zda je tento krok skutečně z finančních důvodů, to rektorka VŠKV Dana Roubínková nepotvrdila. Telefon nebrala.

Rozhodnutí VŠFS zahájit výuku v Karlových Varech významně podpořil vstřícný přístup Karlovarského kraje v čele s hejtmanem Martinem Havlem (ČSSD), stejně jako Karlových Varů a primátora Petra Kulhánka. „Bez jejich souhlasu s působením naší univerzity bychom podobný krok neučinili. Je tedy namístě nejenom oběma institucím a jejich představitelům poděkovat, ale přislíbit, že se Vysoká škola finanční a správní bude podílet na rozvoji celého regionu. Jsem přesvědčena, že nabídka navazujících magisterských oborů v kraji chyběla, a jsem ráda, že tuto mezeru na edukačním trhu zaplní právě Vysoká škola finanční a správní," uvedla rektorka univerzity Bohuslava Šenkýřová. Její slova potvrdil také primátor Kulhánek.

„Příchod VŠFS do Karlových Varů vítám. Dlouhodobě deklarujeme snahu udržet ve městě mladé lidi a možnost studia na vysoké škole je jedním z účinných nástrojů. VŠFS může počítat s naší podporou i s prostory, které jí za výhodných podmínek poskytneme," dodal primátor, který neskrýval, že je rád, že se v Karlových Varech toto studijní středisko Vysoké školy finanční a správní otevírá. Stejně tak školu podpoří i hejtman Martin Havel.

„Náš region se dlouhodobě potýká s odlivem mladých vzdělaných lidí, a tak věřím, že je nabídka vyučovaných oborů zaujme a škola přivítá mnoho nových studentů," uvedl i on. „A v této souvislosti bych rád připomněl, že Karlovarský kraj již druhým rokem vyplácí vysokoškolákům stipendia. Pokud studenti splní požadované podmínky, mohou získat až 24 tisíc korun ročně," zdůrazňuje hejtman Martin Havel.

Jaké obory VŠFS studentům nabízí?

Bezpečnostní právní studia (Bc.,NMgr.), Kriminalisticko právní specializace (Bc., NMgr.) Marketingová komunikace (Bc.) Právo v podnikání (Bc., NMgr.), Právo ve veřejné správě (Bc., NMgr.), Řízení podniku a podnikové finance (Bc.), Veřejná správa (Bc., NMgr.). Školné bakalářské studium v českém jazyce 51 tisíc za akademický rok, obory v anglickém jazyce 66 tisíc za akademický rok, magisterské studium: česky 55 tisíc za akademický rok, 69 tisíc v angličtině