Dobročinný obchod Armády spásy funguje v Chodově už téměř tři čtvrtě roku. Za tu dobu se mnohé změnilo, princip jeho fungování ale zůstal stejný. Kdokoliv, kdo má zájem, si tu může nakoupit doslova za pár korun – ať už oblečení či obuv, nábytek či domácí potřeby, dřevo na otop nebo takzvané recy-věci.

Hned při příchodu k dobročinnému obchodu návštěvníka uvítá nově opravená fasáda přední strany budovy. A hned po ní stan, v němž je vyskládán nábytek k prodeji. „Natření fasády dalo budově nový vzhled. Stejně tak jsme natřeli a opravili střechu. Rozšíření o stan se nám v letní sezoně hodí, věcí na prodej máme tolik, že bychom potřebovali ještě i další prostory," informuje o novinkách ředitel Centra sociálních služeb Armády spásy v Karlových Varech Robert Jiruše. „V obchodě už to začínalo být kvůli množství věcí trochu chaotické. Rozdělili jsme proto jednotlivé druhy zboží do sekcí a označili je. Vše je teď přehlednější a i opticky to vypadá, že je v obchodě více místa," doplňuje vedoucí obchodu Milena Srbová. O věci na prodej nemá dobročinný obchod nouzi, nosí je sem jednotlivci, mezi dárci ale přibylo i firem. „Jsme moc spokojeni, lidé nosí věci čisté, voňavé a často sami děkují, že se nepotřebných věcí mohli účelně zbavit. Co je už příliš poškozené a muselo by se třeba i vyhodit, využíváme na výrobu takzvaných recy-věcí. Z jinak nepoužitelného textilu tak přímo v obchodě vyrábíme tašky, kabelky, pracovní košile i jiné doplňky," vysvětluje Srbová.

V obchodě jsou momentálně tři zaměstnankyně a napilno mají i se zákazníky. „Máme stálé zákazníky, kteří se vracejí, ale stále chodí i lidé, kteří o obchodě nevěděli nebo si mysleli, že je jen pro chudé. Což samozřejmě není pravda, nakupovat tu může kdokoliv," zdůrazňuje vedoucí. Ceny začínající na desetikoruně si podle ní přijíždějí užít i lidé ze Sokolova nebo Chebu. Zboží propaguje Armáda spásy také na internetu i na svých facebookových stránkách. Kromě oděvů a domácích potřeb se tu navíc prodává i dřevo a štěpka, které zpracovávají klienti Armády spásy. „Aktuálně jsme zakoupili špalíčkovač, který možnosti zpracování dřeva ještě rozšířil," poznamenal Robert Jiruše.

Obchod je otevřen ve všední dny od 10:30 do 15:30 hodin. V pondělí mezi 16. a 18. hodinou tu navíc od září začne opět zdarma fungovat sociálněprávní poradna. „Přítomna je vždy jak sociální pracovnice, tak právnička. Ne každý si může dovolit drahé právníky, takže má služba úspěch," uzavřela Milena Srbová.