Jezerní krajina se stane za třicet čtyřicet let ze Sokolovska v místech, kde jsou v současnosti lomy a kam má přístup pouze těžební technika. Obrovské jámy by totiž měla zaplavit voda, stejně jako lomy Michal, Boden nebo Medard. Jezera by tak měla vzniknout v současných lomech Jiří a Družba. Plocha bude zabírat 1 322 hektarů a maximální hloubka dosáhne 93 metrů. S napouštěním se počítá v letech 2040 až 2050.

Koho proces navracení života do vytěžených jam a výsypek zajímá, může sledovat dění okolo budoucího rekreačního jezera Medard u Sokolova. Během uplynulého roku se výrazně zvedlo a začíná lákat turisty, kteří jeho proměny mohou sledovat z vyhlídek u Bukovan a Habartova.
„Už jsou vidět upravené svahy nad budoucím jezerem. Byly tam provedeny zejména lesnické a zemědělské rekultivace, pamatováno bylo také na biodiverzitu. Je tam vyčleněné území na různé mokřady, drobné vodní plochy, cyklostezky a další. Při tvarování břehové linie jezera jsou kromě ploch pro rekreaci vytvářeny také menší ostrovy pro nerušené hnízdění vodních ptáků,“ sdělil technický ředitel Sokolovské uhelné Jiří Pöpperl.

Napouštění jezera Medard odstartovalo minulý rok v červenci – dnes je tomu přesně 379 dní. „Zatím je prováděno tak, že jsme přestali čerpat povrchovou a důlní vodu. Nyní je už na dně vidět souvislá vodní plocha a souběžně s ukončením čerpání se buduje takzvaný jímací objekt, což je vlastně propojení jezera s nedalekou řekou Ohře,“ pokračoval Pöpperl.

Poté, až hladina v jezeře dosáhne samovolně kóty 365 metrů nad mořem, začne připouštění vody z Ohře. A to by mělo trvat tři roky. „S tím souvisí otázka, jak zabezpečit kvalitu vody v jezeře. Velké jezero bude hluboké 40 až 50 metrů, má být napuštěné jednorázově, bude tedy neprůtočné. Tím bude dosaženo jednorázového přísunu fosforu a živin. Výsledkem by měla být velmi čistá voda v jezeře,“ zdůraznil ředitel.

A jak se na oživování bývalého lomu dívá vedení Karlovarského kraje? „To je ukázka toho, že se přemýšlí o dalším možném využití. Vzniknou tu přístavy, cyklostezky a další komunikační napojení. Já to považuji za velice dobrý začátek, který skutečně podnítil aktivity okolních obcí, a začínají se rodit různé projekty. Takže do budoucna jsem velikým optimistou,“ uvedl k tématu na konferenci ReSource v Chodově vedoucí odboru regionálního rozvoje Krajského úřadu Karlovarského kraje Jaromír Musil.

Bývalé lomy

  • Lom Medard – Libík: Plocha 486 ha, objem 137 mil. m3, maximální hloubka 50 metrů, napouštění do roku 2013.
  • Lom Boden – dvě vodní plochy: 10 ha, hloubka 6,5 m – 5 ha, hloubka 4 m.
  • Lom Michal: Zde bylo vybudováno koupaliště se zázemím, šatnami pro návštěvníky, občerstvení, skluzavky a tobogány.